Teknik-kæmpe vender underskud til overskud

Kemp & Lauritzen stod med et underskud på 40 mio. kroner, men på et år har virksomheden fået vendt forretningen.

Kemp & Lauritzen er gået fra et underskud på 40 mio. kroner i 2016 til et overskud på 43 mio. kroner året efter, viser det seneste regnskab. Arkivfoto. .

Den tekniske installationsvirksomhed Kemp & Lauritzen har formået at vende de røde tal på bundlinjen i 2016 til et overskud i 2017, skriver licitationen.dk. 

”Vi havde et bump på vejen i 2016, som vi nu endegyldigt kan lægge bag os med et tilfredsstillende resultat i 2017. Året har handlet om at få forretningen tilbage på sporet og få styr på de ting, vi beskæftiger os med. Den ambition kan vi sætte flueben ud for”, siger adm. direktør Peter Kaas Hammer til licitationen.dk. 

Omsætningen ligger stadig på 2,4 mia. kroner, mens indtjeningen blev forbedret, så underskuddet på 40 mio. kroner før skat i 2016 er vendt til et overskud på 43 mio. kroner. 

Uorden i entrepriser
Udfordringen i 2016 skyldes ifølge direktøren en række entrepriser, der ikke gik som planlagt.

Læs også: Kemp Lauritzen-afdeling får ny direktør 

Tilbage i 2015 fusionerede Kemp & Lauritzen med Glenco og L&H-Rørbyg. Dengang blev der samtidig igangsat en ny forretningsstruktur, der betød, at fagopdelte afdelinger inden for el, VVS og ventilation blev opløst og erstattet af afdelinger inden for tekniske entrepriser, tekniske huse (service) og specialiseringer.

Det skabte udfordringer for forretningen at tilpasse sig den nye struktur, og det kostede stort på regnskabet i 2016:  

”Vi havde fået noget omsætning i butikken, som ikke matchede vores forretning, og som ikke var helt tro mod den model, som der blev skabt efter fusionen”, siger Peter Kaas Hammer til licitationen.dk.

- JJK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup