Integreret sikring vinder frem i det offentlige

Effektivitet og enkel vedligeholdelse er nøgleordene, når offentlige virksomheder samler brandalarmering, adgangskontrol og overvågning i en samlet løsning. Hos Schneider Electric opleves en stigende efterspørgsel på integrerede sikringsløsninger i det offentlige.

Det kræver unødige ressourcer, når sikringsløsninger i det offentlige er delt op i isolerede områder. Ofte har offentlige virksomheder adskillige bygninger med sikringsinstallationer, og det er en udfordring - ikke mindst når installationerne skal udvides til flere bygninger. Løsningen er mere og bedre integration af sikringsinstallationerne, og det er noget, som virksomheder og institutioner i den offentlige sektor efterspørger.

”Tendensen er klar: Offentlige virksomheder vil have mere sammenhængende løsninger. Det er ganske enkelt et krav, at de eksisterende ressourcer bliver udnyttet bedre, og det gør man blandt andet ved at få mere intelligens og større sammenhæng i installationerne”, siger David Neville, produktchef for brand, sikring og energimåling hos Schneider Electric Danmark, i en pressemeddelelse.

Læs også: Schneider Electric ændrer strategi på sikringsområdet

Den voksende efterspørgsel har fået energispecialisten til at indgå et tæt samarbejde med flere af de danske grossister. Med det samarbejde bliver det nemmere for de danske installatører og sikringsspecialister at få en samlet sikringsløsning.

Integreret sikkerhed betyder blandt andet, at det bliver nemmere at udnytte de eksisterende ressourcer bedre. Vagtpersonale får det optimale overblik og kan derfor reagere hurtigere på hændelser, men der er også en række mere overordnede og langsigtede fordele for offentlige virksomheder.

”Med en integreret løsning fra én leverandør har man ikke længere tre-fire forskellige systemer, som medarbejderne skal uddannes i, og som kræver flere forskellige servicekontrakter. Desuden er det langt nemmere at udvide sikkerhedsinstallationen til at omfatte flere bygninger. Resultatet bliver, at man har det fulde overblik over brandalarmering, adgangskontrol, tyverisikring og videoovervågning i et og samme brugerinterface”, siger David Neville i en pressemeddelelse.

-KLZ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Rittal A/S

Sponseret

Snart skærpes kravene til fysisk IT-sikkerhed – er du klar til CER-direktivet?

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle