Kampen om rettighederne til ikonisk kontakt-design fortsætter

Schneider Electric Danmark lægger nu en ny sag an mod SG Armaturen for at krænke de intellektuelle rettigheder til LK FUGA-designserien. Denne gang mod en ny +S serie fra det norskejede selskab.

Er lighederne for store mellem LK FUGA kontakten til højre og SG Armaturens +S design til venstre, så der er tale om en krænkelse af rettighederne til det ikoniske FUGA-design? Det mener Schneider Electric Danmark, der derfor har lagt ny sag an mod SG Armaturen.. Foto: Arkiv

SG Armaturen blev sendt tilbage til start, da Sø- og Handelsretten og efterfølgende Vestre Landsret udstedte et midlertidigt forbud mod SG Armaturens Install-serie af kontakter og afbrydere, fordi retten fandt det sandsynligt, at designet krænkede Schneider Electric Danmarks rettigheder til afbryderserien, LK FUGA.

I maj i år barslede SG Armaturen så med en ny serie med navnet +S, der skulle tage kampen op mod LK FUGA designet, der blev introduceret af Lauritz Knudsen A/S i 1981 - og siden er blevet nærmest en de-facto standard i danske hjem.

Men lighederne er så store, at Schneider Electric også denne gang mener, at det krænker selskabets intellektuelle ejendomsret og markedsrettigheder. Derfor lagde selskabet den 22. oktober en ny sag an mod SG Armaturen, skriver Schneider Electric Danmark i en pressemeddelelse.

”Bag hvert design ligger der betydelige investeringer i udvikling, produktion og markedsføring. Respekt for ophavsret, design- og markedsrettigheder er afgørende for en sund innovationskultur og lokal produktion i Danmark,” siger Thomas Träger, CEO for Schneider Electric i Danmark, og fortsætter:

“Schneider Electric er fuldt engageret i at beskytte sine immaterielle rettigheder og markedsrettigheder, og vi arbejder sammen med vores juridiske repræsentanter om at gennemgå, hvordan vi bedst kan beskytte LK FUGA-enhedens omdømme, unikhed og innovation. Vi ser frem til rettens fulde overvejelse og fortsatte anerkendelse af Schneider Electrics intellektuelle ejendomsret og markedsrettigheder.”  

Den første sag omkring SG Install-serien ventes at blive endelig afgjort ved Sø- og Handelsretten i foråret 2025. Det vides ikke, hvornår den nye sag bliver behandlet.

-emte

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

15.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hilsen fra Lars, vores nye kollega

15.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

15.09.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

Spjald Skole sparer strøm og får bedre lys med ny LED-løsning fra LEDVANCE

12.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Energieffektiv LED belysning løfter ældre kontorbygning til moderne standard – i tæt samarbejde mellem elinstallatør, slutkunde og ECOFOSS

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle