Kan en grov email være grund nok til at opsige en tillidsrepræsentant?

Få svar på, om en grov email sendt til en samarbejdspartner kan berettige en opsigelse af en virksomheds tillidsrepræsentant.

26.09.2016

Christian H. M. Mikaelsen, advokat i Arbejdsgiverne, Installator.dk

Christian H. M. Mikaelsen, advokat i Arbejdsgiverne. .

Efter overenskomsten for industri og VVS skal en opsigelse af en tillidsrepræsentant begrundes i tvingende årsager. Forud skal der begæres et mæglingsmøde overfor tillidsrepræsentants fagforbund, hvor det drøftes om grundlaget for en opsigelse er til stede.

Virksomheden fastholdt, at der forelå tvingende årsager og tillidsrepræsentanten kunne derfor opsiges med et opsigelsesvarsel på fem måneder. Fagforbundet var ikke enig heri og rejste krav om en betydelig godtgørelse for usaglig opsigelse.

En tillidsrepræsentant tilhører en særlig beskyttet medarbejdergruppe og opsigelse kan kun gennemføres gennem en fagretlig behandling, opsigelsesvarslet er som minimum fem måneder og der skal foreligge tvingende årsager. Gennem årene er spørgsmålet ofte blevet prøvet om hvorvidt, der forelå de fornødne tvingende årsager.

I en nylig sag havde en virksomheds tillidsrepræsentant henvendt sig direkte via mail til en ekstern samarbejdspartner og i denne mail angrebet de arbejdsmetoder, den eksterne samarbejdspartner benyttede. Virksomheden blev kontaktet af den eksterne samarbejdspartner med baggrund i mailen fra tillidsrepræsentanten og var rystet og foruroliget over udtalelserne i mailen.

Læs også: Når en fyret medarbejder nægter at forlade firmafesten

På baggrund af denne adfærd fra tillidsrepræsentanten bad virksomheden Arbejdsgiverne om at indlede en fagretlig behandling af sagen efter overenskomstens regler herom. Dette blev meddelt tillidsrepræsentanten ved et fortroligt møde.

Få dage efter indledte kollegaerne på virksomheden en arbejdsnedlæggelse med baggrund i, at tillidsrepræsentanten var blevet opsagt. Denne arbejdsnedlæggelse blev efterfølgende erklæret overenskomststridig. Tillidsrepræsentanten oplyste ikke under arbejdsnedlæggelsen tilstrækkeligt overfor kollegaerne, at han ikke var opsagt. Spørgsmålet var, om tillidsrepræsentanten havde handlet korrekt.

Svar:
Den faglige voldgift kom frem til følgende resultat: Stillingen som tillidsrepræsentant indebærer en pligt til at optræde loyalt, således at der også fra arbejdsgiverens side kan være den tillid, som virket som tillidsrepræsentant og den særlige beskyttelse mod afskedigelse, forudsætter.

Tillidsrepræsentantens henvendelse på mail til den eksterne samarbejdspartner må både af karakter, indhold og sprogbrug anses for groft illoyal overfor virksomheden. På denne baggrund blev der givet virksomheden medhold i, at der forelå tvingende årsager til at afskedige tillidsrepræsentanten.

Læs også: Er det bortvisningsgrund at bruge arbejdstelefonen til private indkøb?

Juridiske svar

Arbejdsgivernes juridiske afdeling leverer hver måned svar på konkrete juridiske dilemmaer på installator.dk. 

Beskrivelsen af ovenstående retsstilling kan under ingen omstændigheder erstatte konkret juridisk rådgivning.

Med hensyn til forløbet i forbindelse med arbejdsnedlæggelsen bemærkes, at det var tillidsrepræsentantens situation, som kollegaerne begrundede den overenskomststridige arbejdsnedlæggelse med, og at der derfor måtte påhvile ham en særlig pligt til fra starten af at gøre det fuldstændig klart for montørerne, at han ikke var blevet opsagt, men at der alene var indledt en fagretlig behandling af spørgsmålet om opsigelse i henhold til overenskomstens regler herom. Den pligt levede tillidsrepræsentanten ikke op til.

På baggrund af disse to forhold fik virksomheden medhold i, at der forelå de fornødne tvingende årsager ved opsigelsen af tillidsrepræsentanten.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Annonce

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom