Kemp & Lauritzen ansætter ny CFO

Kemp & Lauritzen har ansat Tue Sjøntoft som ny CFO og styrker dermed organisationen i forhold til at indfri målsætningerne for de kommende år.

Tue Sjøntoft er ny CFO i Kemp & Lauritzen.

Mens installationsmarkedet har gennemgået nogle barske år som følge af krisen i erhvervslivet og specielt byggeriet, peger pilen nu mod yderligere vækstmuligheder for Kemp & Lauritzen inden for alle fagområderne el, vvs/rør og ventilation.

Derfor ansætter koncernen den 44-årige Tue Sjøntoft i en redefineret rolle som CFO i Kemp & Lauritzen. Tue Sjøntoft bliver medlem af direktionen og samtidig en del af den daglige ledelse. Tue Sjøntoft kommer fra en stilling som økonomidirektør i entreprenørvirksomheden Hoffmann A/S og har tidligere arbejdet i NCC. Han er uddannet revisor fra CBS i København.

Læs også: Kemp & Lauritzen opruster i Roskilde

”Kemp & Lauritzen er blevet fordoblet over de seneste fem år, og vi har klare ambitioner om at fortsætte i vækstsporet fremover. Derfor har vi set et behov for at styrke vores organisationsstruktur og have det helt rette setup til at folde vores visioner ud de kommende år. Og her passer Tue Sjøntoft perfekt ind i forhold til at understøtte denne proces”, fortæller administrerende direktør Allan Jørgensen.

Forgænger fortsætter
Tue Sjøntoft er tiltrådt den 1. maj og afløser Søren Petersen, der fortsætter internt i en nyoprettet stilling som underdirektør med ansvar for blandt andet koordinering og optimering af koncernens tværgående processer, herunder koncernindkøb. Fokusområderne for den nyansatte CFO bliver at optimere koncernens finansielle positioner til at understøtte forretningsområderne bedst muligt på tværs af de tre overordnede forretningsområder. Her indgår risikostyring, styrkelse af IT-systemer og cash management som bærende elementer.

”Kemp & Lauritzens stærke vækst de senere år har givet en række muligheder for at opnå bedre synergieffekt internt i koncernen, og det skal vi arbejde på at udnytte. Samtidig bliver det også min opgave at sikre, at vores backoffice-funktioner udvikles og er skalerbare til at understøtte virksomhedens vækststrategi fremadrettet”, siger Tue Sjøntoft.

-LA

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle