Kemp & Lauritzen frasælger datterselskab til Bravida

Ventilationsfirmaet Venair, som Kemp & Lauritzen har ejet siden 2011, er solgt til Bravida.

”Venair AB er en stærk virksomhed, men i Kemp & Lauritzen anser vi os ikke som den naturlige ejer af selskabet", siger Peter Kaas Hammer, adm. direktør i Kemp & Lauritzen. PR-foto..

”Venair er en stærk virksomhed, men i Kemp & Lauritzen anser vi os ikke som den naturlige ejer af selskabet. På den baggrund har vi besluttet at frasælge Venair med henblik på at sikre selskabet stærkest mulige rammer for fremtiden, og vi ønsker alt det bedste for den fortsatte udvikling af selskabet”.

Venair AB, der har 11 ansatte, forventes at lande en omsætning på cirka 140 millioner danske kroner i år. 

”Opkøbet af AB Venair følger Bravidas strategi om at være størst eller næststørst på vores lokale markeder. Med AB Venair bliver vi styrket i Stockholmsområdet. Desuden får vi gennem opkøbet meget stærke projektleder­kompetencer med stærke arbejdsprocesser. Jeg er overbevist om, at det kommer til at passe godt ind i virksomheden”, siger Lars Täuber, divisonschef for Bravidas Stockholm-division.

Læs også: To af branchens giganter styrker partnerskabet

Kemp & Lauritzen har ejet ventilationsvirksomheden siden 2011. Bravida har allerede overtaget ejerrettighederne.

- SDN

Solar Danmark

Sponseret

INVITATION – Solar Blue Install Network

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

31.10.2025Installator.dk

DIN Forsyning vinder Fjernvarmeprisen 2025

30.10.2025Installator.dk

11 nye industriparker på vej: ”Det rykker Danmark fremad”

30.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vores forskellighed er en styrke

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

29.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

Så du Alcadon i TV i lørdags?

28.10.2025Installator.dk

Verdo får mio-bøde for vildledende grøn markedsføring

28.10.2025Installator.dk

EU stemte nej til mindre bureaukrati

27.10.2025Avidenz A/S

Sponseret

APV’en er et lovkrav – se den som en mulighed for udvikling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Silkeborg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Silkeborg, Udgårdsvej 2, 8600 Silkeborg

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus