Kemp & Lauritzen øgede både top og bundlinje

2023 blev igen et godt år for Kemp & Laurtizen, der nåede en omsætning på 4,2 mia. kr. - 854 mio. kr. mere end i 2022, mens driftsresultatet voksede med 45 mio. kr. til 158 mio. kr. i 2023.

Foto: Kemp & Lauritzen

“Vi leverer solide resultater i alle tre forretningsenheder, og samtidig glæder vi os over, at vores fokus på at styrke sammenhængskraften på tværs af forretningen lykkes rigtig godt. Flere og flere opgaver bliver til partnerskaber med vores kunder, som får gavn af vores samlede tekniske palette, der går på tværs af hele vores forretning. Og det kommer både vores kunder og os selv til gode,” siger Peter Kaas Hammer, der er adm. direktør i Kemp & Lauritzen.

I 2024 forventer Kemp & Lauritzen en omsætning på niveau med 2023 og et driftsresultat (EBITDA), der er bedre end i 2023.

“Vi er lykkedes med at komme tættere på vores kunder, og blive mere eksplicitte omkring vores rådgivning om bæredygtige og digitale løsninger. Samtidig har vi de seneste år investeret væsentligt i at uddanne medarbejdere,og ledere, og det ser vi tydeligt den positive effekt af på vores resultater og i vores medarbejdertilfredshed,” siger direktøren.

Kemp & Lauritzen leverer løsninger inden for el, VVS, ventilation og køl og beskæftiger knap 2.900 medarbejdere.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Velkommen til Nanna

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle