Kemp & Lauritzen øgede både top og bundlinje

2023 blev igen et godt år for Kemp & Laurtizen, der nåede en omsætning på 4,2 mia. kr. - 854 mio. kr. mere end i 2022, mens driftsresultatet voksede med 45 mio. kr. til 158 mio. kr. i 2023.

Foto: Kemp & Lauritzen

“Vi leverer solide resultater i alle tre forretningsenheder, og samtidig glæder vi os over, at vores fokus på at styrke sammenhængskraften på tværs af forretningen lykkes rigtig godt. Flere og flere opgaver bliver til partnerskaber med vores kunder, som får gavn af vores samlede tekniske palette, der går på tværs af hele vores forretning. Og det kommer både vores kunder og os selv til gode,” siger Peter Kaas Hammer, der er adm. direktør i Kemp & Lauritzen.

I 2024 forventer Kemp & Lauritzen en omsætning på niveau med 2023 og et driftsresultat (EBITDA), der er bedre end i 2023.

“Vi er lykkedes med at komme tættere på vores kunder, og blive mere eksplicitte omkring vores rådgivning om bæredygtige og digitale løsninger. Samtidig har vi de seneste år investeret væsentligt i at uddanne medarbejdere,og ledere, og det ser vi tydeligt den positive effekt af på vores resultater og i vores medarbejdertilfredshed,” siger direktøren.

Kemp & Lauritzen leverer løsninger inden for el, VVS, ventilation og køl og beskæftiger knap 2.900 medarbejdere.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

08.12.2025Installator.dk

Bravida vinder stort udbud på vejbelysning i 13 kommuner

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

07.12.2025Installator.dk

Carl Ras vil tættere på kunderne med ny butiksstrategi

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle