Koble køber op i Region Midtjylland

Elinstallationspartnerskabet Koble ApS har opkøbt Guldahl ApS i Horsens, der leverer løsninger inden for el, køl, ventilaition, varmepumper og solceller.

Efter opkøbet af Guldahl i Horsens tæller Koble ApS nu 16 elinstallationsvirksomheder.. Foto: Koble

Med opkøbet, der er det andet af fem annoncerede opkøb i regionen, består Koble nu af 16 virksomheder med omkring 500 ansatte og en samlet omsætning på ca. 600 mio. kr., oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Guldahl har mere end 35 års historie i installationsbranchen, siden 2005 under navnet Guldahl, og løfter opgaver indenfor det private, det offentlige og erhverv, herunder også hoved- og totalentrepriser.

Guldahl ApS har hjemme i Horsens og har i dag 20 ansatte og servicerer private og erhvervskunder i Jylland og på Fyn.

Den primære kundegruppe er almennyttige boligforeninger, det offentlige og restaurations-, industri- og produktionsbranchen.

Direktør Per Guldahl fortsætter i sin stilling og glæder sig til at udvikle sin virksomhed via partnerskabet i Koble.

Koble, der blev etableret i slutningen af 2022 af det norske investeringsselskab Credo International, oplyser ikke omsætningstal for 2024, men en bruttofortjeneste på 191 mio. kr. og et driftsresultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) på  30 mio. kr.

Resultatet efter skat blev negativt med 3 mio. kr.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

I nogle projekter er spørgsmålet ikke kun OM løsningen holder...

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Installator.dk

Fenagy vil byde på Kredsløbs store varmepumpeprojekt

Installator.dk

Venstre fastholder: Vil ikke gennemtvinge udfasning af gasfyr

Installator.dk

Geberit lancerer forbrugerkampagne på tv og streaming

Installator.dk

Vattenfall vinder udbuddene af havvindmølleparker

Installator.dk

EWII: Akutplan for elnettet risikerer at bremse den grønne omstilling

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny vice adm. dir. i Miljøministeriet

Installator.dk

Andersen & Heegaard får ny international ejer

Installator.dk

Fjernvarmepuljen åbner med fordoblet støttebeløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle