Kommende straftold truer solcellemarkedet

EU barsler med en straftold på kinesiske solceller. Hvis tolden bliver en realitet, vil det ramme det danske solcellemarked hårdt, advarer interesseorganisation.

En ny straftold giver ekstra afgifter på kinesiske solcelleanlæg. Foto: Photos.com..

EU meddeler, at man fra dags dato vil registrere alle solcelleanlæg, der er importeret fra Kina. Det medfører, at importører på et senere tidspunkt kan blive pålagt ekstra toldafgifter. Det skriver Ingeniøren.

Straftolden, eller antidumpingtolden, som den potentielle afgift kaldes, skal modvirke at kinesiske solceller, der er produceret med massiv statsstøtte, medfører prisdumping på det europæiske marked. Tolden indføres altså for at beskytte europæiske producenter af solceller.

Læs også: Bøvlede regler bremser store solcelleanlæg

Negativ påvirkning for solcellemarkedet
Solcelleanlæg importeret fra Kina vil blive registreret allerede fra dags dato i et toldsystem, der hører under EU, men om den endelige straftold vedtages er endnu usikkert.

Formanden for Solcelleforeningen, Jørn Bue Madsen, er dog ikke i tvivl om, hvorvidt den ekstra afgift bliver en realitet.
”Jeg tolker det sådan, at det er et signal om, at afgiften selvfølgelig kommer. Hvad skulle ideen i registreringen ellers være? Dette er første skridt på vejen, det næste kommer lige om lidt, er jeg overbevist om," siger han til Ingeniøren.

Læs også: Salget af solceller i kraftig opbremsning

Ifølge formanden er der ingen tvivl om, at den nye told vil have en negativ påvirkning for markedet og især for virksomheder i Danmark, der sælger solceller.

”Det her kommer til at betyde, at solcelleanlæggene bliver dyrere, og økonomien bliver ringere. Det bliver endnu et skud for boven for virksomheder, der sælger solceller i Danmark. Alt peger på det. Kineserne er dominerende på verdensmarkedet, og bliver de ramt af straftold, vil andre producenter kunne tillade sig at skrue priserne op," forudser han overfor Ingeniøren.

Den endelige afgørelse, der bestemmer om straftolden skal indføres eller ej, vil ske senest 8. august 2013.
 

-KK

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025Bravida A/S

Sponseret

Mattias Tesfaye og Bravida er enige om at intensivere arbejdet om at skaffe flere faglærte

24.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller som strategisk ESG-tiltag

24.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Sådan udfordrer vi de klassiske rekrutteringsmønstre

24.10.2025Installator.dk

TEKNIQ: Finanslov får Danmark til at arbejde og leve længere

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle