Legat skal bekæmpe uhumske toiletter

Folkeskoler over hele landet trækkes med elendige toiletforhold, og derfor har vvs-leverandøren Viega indstiftet et hygiejnelegat, som kommunerne kan søge som hjælp til kampen mod de klamme klosetter.

Ulækre toiletter er sjældent ligefrem tiltrækkende for hverken dem, der skal benytte dem eller dem, der skal gøre dem rene. Det gælder også på de hundredvis af danske folkeskoler, som i årevis har kæmpet med uhumske og uhygiejniske forhold på sine toiletter, til stor gene for både elever og ansatte. For at hjælpe skolerne i kampen mod disse forhold, har vvs-leverandøren Viega A/S derfor indstiftet Danmarks første hygiejnelegat på 50.000 kr., som landets folkeskoler kan søge allerede fra i dag.

Og det er tiltrængt. En ny undersøgelse fra Dansk Center for Undervisningsmiljø viser, at tre ud af ti skoleelever hellere vil holde sig end benytte skolens toiletter, og desuden bruger de gamle og utidssvarende installationer store mængder energi og vand, hvilket en renovering også kunne forbedre. Endelig vil det også forbedre de overordnede hygiejniske og sanitære forhold og lette arbejdet for rengøringspersonalet.

”En forbedring af de sanitære forhold på folkeskolerne har en afgørende betydning for børnenes trivsel. Vi vil gerne holde fast i debatten om god hygiejne, der i vores verden ikke blot handler om rene toiletter, men også om rent drikkevand og intelligente installationer, der er energi- og vandbesparende. Samtidig håber vi at kunne motivere både elever og personale til at holde toiletterne pæne,” siger Finn Boye Nielsen, administrerende direktør i Viega A/S.
Hygiejnelegatet består af en renovering af et helt toilet og er en del af drikkevandskonceptet Hygiene+, som omfatter et programmerbart skyllesystem, der er med til at nedsætte ophobning af sundhedsskadelige bakterier i rørføringen. Samtidig forhindrer berøringsfrie betjeningsplader bakterier i at florere og giver dermed færre sygedage.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Annonce

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams