Lemvigh-Müller køber handelsvirksomhed fra 1901

En stigning i væksten hos handelsvirksomheden G. Funder får Lemvigh-Müller koncernen til at købe alle aktier i den tidligere familieejede virksomhed.

Der er meget andet end blot koste og reb på hylderne hos G. Funder i dag..

Morten Trolle, adm. direktør hos Lemvigh-Müller..

Med opkøbet af handelsvirksomheden G. Funder har Lemvigh-Müller-koncernen en forventning om at styrke sin egen position som leverandør til byggemarkeder og detailhandlen, der på sigt kan blive et betydende forretningsområde.

”Vi har gennem et stykke tid arbejdet på at udbygge vores aktiviteter i forhold til detailhandlen og gør det selv-markedet, som vi anser som et strategisk vigtigt og spændende vækstområde i fremtiden”, siger Morten Trolle, adm. direktør i Lemvigh-Müller.

Læs også: SIF Gruppen overtager el-firma i Næstved

Handelsvirksomheden G. Funder var oprindelig rebslageri og børstefabrik – og har bl.a. leveret den kost, som viceværten Meyer svingede i ’Huset på Christianshavn’ tilbage i 1970’erne.

I dag udgør virksomhedens sortiment dog andet end blot koste og reb, herunder bl.a. rengøringsartikler, malergrej og spraymidler, hvilket har været afgørende for Lemvigh-Müllers opkøb af virksomheden:

”Det gør virksomheden til noget nær det perfekte match til Lemvigh-Müller, da der ikke er overlap med vores sortiment til detailhandlen og gør det selv-markedet, så vi altså i fællesskab kan tilbyde et endnu bredere produktprogram”, siger Morten Trolle. 

Ifølge Morten Trolle vil der fremover blive lagt en fælles strategi for begge virksomheder. G. Funder vil dog stadig fortsætte som et selvstændigt firma i Lemvigh-Müller-koncernen, hvorfor virksomheden også beholder sine i alt 16 medarbejdere samt sin adresse i Ølsted.

-EL

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle