Lindpro åbner ny VVS-afdeling

Med åbningen af en ny VVS-afdeling i Aarhus vil Lindpro imødekomme stigende efterspørgsel.

Michael Clemens, der har en fortid hos L&H Rørbyg, skal være leder af Lindpros nye VVS-afdeling i Aarhus..

Lindpro udvider i ”smilets by” og supplerer den eksisterende Aarhus-afdeling med en ny VVS-afdeling. Åbningen er ifølge virksomheden et led i en langsigtet plan, som skal styrke Lindpros landsdækkende VVS-mandskab for at kunne imødekomme en stigende efterspørgsel på totalløsninger inden for energioptimering på VVS-området.

Lindpro har ansat Michael Clemens som leder af den nye VVS-afdeling og forventer, at afdelingen lige så stille vil vokse med én tekniker om måneden hen over det kommende år. Michael Clemens har stor erfaring inden for energioptimering, ESCO samt sprinkler og kommer senest fra en stilling som service- og projektleder hos L&H Rørbyg A/S.

Læs også: Lindpro åbner ny VVS-afdeling i Jylland

”Der er så småt ved at komme gang i markedet igen her i Aarhusområdet, så det er et strategisk godt tidspunkt at udvide vores Aarhus-afdeling på, således at vi er klar til at kunne byde ind med hele teknikkens pallette til både nye og eksisterende kunder. Det er en spændende udvikling, som jeg glæder mig til at være en del af”, siger Michael Clemens.

Én serviceleverandør til det hele
Den nye afdeling har en lang række tekniske kompetencer til rådighed og kan tilbyde totalløsninger samt hurtig afhjælpning af akutte tekniske opgaver. Et tæt samarbejde med Lindpros øvrige VVS-afdelinger i Vejle og på Sjælland sikrer landsdækkende kunder ensartet service og hurtig udrykning.

”Lindpros kernekompetence er stadig el-installation, og man vil således ikke komme til at se Lindpro byde på de store selvstændige VVS-entrepriser. Men med el og VVS samlet under ét tag, kan vi tilbyde et højt serviceniveau med fremtidssikrede totalløsninger, der lever op til kundernes stigende krav og behov for energioptimering på tekniske anlæg”, afslutter Michael Clemens.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle