Miljøvenlig opvarmning på campingplads

Birkhede Camping i Ry er klar til sommeren med en ny og mere miljøvenlig varmekilde. På Birkhede har man nemlig valgt at sende to gamle oliefyr på pension og opsætte en varmepumpeløsning.

Hos OK oplever man en stigende interesse fra campingpladser, som kan se, at det er muligt at erstatte et oliefyr med en varmepumpe og dermed få en mere miljøvenlig og besparende opvarmningsform. Foto: Ole Hartmann Schmidt..

På Birkhede Camping er det familien Dideriksen, som har pladsen, og tredje generation er ved at overtage.
Sidste år var man nødt til at overveje, hvad der skulle erstatte det gamle oliefyr i hovedbygningen, hvor familiens private bolig også er en del af bygningen.

”Vi overvejede forskellige muligheder, blandt andet et pillefyr. Men vi kunne ret hurtigt se, at det ville der blive for meget arbejde med”, siger Niels Jørgen Dideriksen, som stadig er en del af den daglige drift på pladsen.

Derfor faldt valget på en varmepumpe, og løsningen kommer fra energiselskabet OK.

”Vi havde andre leverandører på besøg, men der var flere forskellige ting, som vi selv skulle stå for undervejs.  Med OK’s løsning var det hele med – lige fra opsætning til fjernelse af det gamle fyr. Det gjorde det nemt for os at vælge”, siger Niels Jørgen Dideriksen.

De har ikke fortrudt valget af leverandør hos Birkhede og har hele vejen været tilfredse. De har nemlig lavet en skræddersyet løsning, som passer til Birkhede campings behov. Noget af det, der er særligt for en campingplads, er mængden af varmt vand, der er behov for.

”Det tager længere tid for en varmepumpe at varme vandet op sammenlignet med et oliefyr. Derfor har vi eksempelvis i den ene bygning installeret to ekstra beholdere på 500 liter vand hver, som hele tiden har en temperatur på 55 0C.  På den måde sikrer vi, at gæsterne altid har varmt vand i badet og i køkkenet,” siger Carsten Kjær Hansen, som er projekt salgschef hos OK.

-CH

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

07.10.2025GF Building Flow Solutions (Uponor A/S)

Sponseret

Nye Smatrix termostater – skabt til holdbarhed og stil

03.10.2025Installator.dk

Godt nyt til jordvarme-virksomheder

01.10.2025Installator.dk

Ny direktør hos Sønderborg Varme

29.09.2025KUDSK Service

Sponseret

Effektiv ventiludskiftning på Struer Energis 12” fjernvarmeledning

25.09.2025Installator.dk

Fjernvarmen i København fylder 100 år – og er på vej til at blive helt grøn

24.09.2025Installator.dk

Opsigtsvækkende kendelse stopper etablering af jordvarme

24.09.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Havenergi til kulstoffattig fjernvarme

23.09.2025Installator.dk

Skattefordel til varmepumpekunder blåstemplet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle