Nu skal boligbyggeriets forbrug af ressourcer i bund

Realdania og VILLUM FONDEN er gået sammen om indsatsen 'Boligbyggeri fra 4 til 1 planet'.

Inden for de kommende uger forventer Smith Innovation og BUILD at annoncere tre såkaldte calls, hvor byggebranchen og boligudbydere kan spille sig på banen med ideer og koncepter til indsatserne i Boligbyggeri fra 4 til 1 planet. Foto: Arkivfoto.

Realdania og VILLUM FONDEN har sat sig i spidsen for en indsats, der skal lære os at bygge boliger med meget lavt klimaaftryk. Partnerskabet med titlen Boligbyggeri fra 4 til 1 planet har nu sat det hold af eksperter og rådgivere, der skal være med til at drive indsatsen og finde løsninger på boligbyggeriets belastning af kloden.

Instituttet BUILD ved Aalborg Universitet, det rådgivende ingeniørfirma MOE, Smith Innovation og Aarhus Universitet sammen med tegnestuerne Cebra og Effekt er alle en del af det hold, der skal være med til at drive det danske boligbyggeri i en markant grønnere retning. 

Bag indsatsen står Realdania og VILLUM FONDEN. De har sammen indbudt hele byggeriets værdikæde til at komme med løsninger og bud på, hvordan vi i fremtiden kan bygge boliger med et markant lavere klimaaftryk – så lavt, at forbruget af ressourcer i fremtiden vil svare til, hvad én jordklode kan holde til i stedet for de fire, som vi i Danmark reelt set forbruger på et år. Deraf titlen Boligbyggeri fra 4 til 1 planet.
 
Til at skabe fremdrift har partnerskabet sammensat det hold af rådgivere og eksperter, som via lavkarbon boligbyggeri skal være med til at generere og formidle ny viden og innovation. Og så skal de – ikke mindst - inddrage relevante aktører, som vil være med til at drive indsatsen fremad i de kommende fem år. 

LÆS OGSÅ: Sanistål lancerer helt nyt butikskoncept i Hillerød

”Vi har sat barren for succes højere, end jeg tror, vi nogensinde har gjort i Danmark. Derfor er vi kun i stand til at indfri ambitionerne i tæt samarbejde med hele byggeriets værdikæde, som indbydes til at komme med ideer, viden, løsninger og ikke mindst konkrete byggeprojekter, som kan være med til at sende klimaaftrykket fra det det danske boligbyggeri helt i bund. Kunsten bliver at få styr på processerne gennem facilitering af samarbejde og høj grad af brancheinvolvering”, siger Stig Hessellund, projektchef i Realdania. 

Fokus på innovation

Det rådgivende ingeniørfirma MOE er valgt til at sikre sammenhæng og styre slagets gang. De skal facilitere den del af indsatsen, der går på at bygge ambitiøse eksempler på attraktive boliger, hvor klimaaftrykket er reduceret til en fjerdedel. MOE skal også stå for videndeling og virke som tværgående bygherrerådgiver og sparringspartner for de pensionskasser, almene boligorganisationer, husbyggere og private udviklere, som Realdania og VILLUM FONDEN håber vil være med i samarbejdet om Boligbyggeri fra 4 til 1 planet.

Smith Innovation er med på holdet for at facilitere den del af indsatsen, hvor producenter, udførende virksomheder og andre aktører i og omkring byggeriet inviteres til at komme med forslag til nye, bæredygtige materialer, produktionsmetoder og arbejdsprocesser. 

LÆS OGSÅ: Energibesparelser kan øge risiko for legionella

”Smith Innovation vil samle de gode og brugbare ideer, og de vil have øje for de konceptuelle, arkitektoniske greb, der kan tages i anvendelse. Derudover skal de facilitere en åben konkurrence, hvor rådgivere, arkitekter og konstruktører kan bidrage med designidéer til fremtidens boligbyggeri med et lavt klimaaftryk”, siger Michael K. Rasmussen, projektchef på vegne af VILLUM FONDEN. 

Det er planen, at der udpeges en vinder i hver kategori, og alle løsninger og idéer formidles i et idekatalog. De bedste idéer vil desuden blive tilbudt rådgivning og match-making med parter inden for byggeriet, der kan hjælpe med at realisere løsningerne. 

Data og dokumentation

Da alle ideer og alle realiserede projekter og byggerier skal bedømmes i forhold til deres klimaaftryk, er konsistente data og beregningsmetoder meget vigtige og af stor betydning for vidensdeling og sammenligninger. Den del får byggeforskningsinstituttet BUILD ansvaret for.  

”BUILD kommer til at stå for at indsamle og formidle de bedste eksempler på boligbyggerier i Danmark og internationalt, som i selve byggeprocessen, gennem materialervalg og i den efterfølgende drift af boligen udleder væsentligt mindre CO2”, siger Stig Hessellund og tilføjer, at Aarhus Universitet i samarbejde med en række relevante forskere er i gang med at udvikle en såkaldt CO2-budget-baseline, der giver et fælles referencepunkt. Konklusionerne herfra hjælper tegnestuerne Effekt og Cebra med at omsætte til et operativt overblik for initiativet og for hele branchen.

LÆS OGSÅ: Ekspert-undervisning skal forhindre dyre fejl hos vvs-elever

Næste skridt

Inden for de kommende uger forventer Smith Innovation og BUILD at annoncere tre såkaldte calls, hvor byggebranchen og boligudbydere kan spille sig på banen med ideer og koncepter til indsatserne i Boligbyggeri fra 4 til 1 planet. I tredje kvartal kommer annonceringen, hvor bygherrerne i de store eksempelprojekter kan byde ind.

-AKJ

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup