Ny direktør for VVS i Lemvigh-Müller

Lemvigh-Müller har udnævnt Ulrik Damgaard som ny segmentsdirektør for VVS i Lemvigh-Müller fra 1. februar 2026.

Ulrik Damgaard kommer til Lemvigh-Müller med mere end 30 års erfaring fra branchen blandt andet fra Solar, AO Johansen og Brødrene Dahl.. Foto: Lemvigh-Müller

Med udnævnelsen overtager Ulrik Damgaard ansvaret for salg til VVS-installatører i hele Danmark. Ulrik Damgaard kommer til Lemvigh-Müller med mere end 30 års erfaring fra branchen blandt andet fra Solar, AO Johansen og Brødrene Dahl og med solid ballast inden for salgsledelse, markedsudvikling og strategisk forretningsdrift, skriver Lemvigh-Müller i en pressemeddelelse.
”Ulriks baggrund og erfaring er et rigtig godt match til de muligheder og udfordringer, vi oplever i VVS-markedet. Kombinationen af hans viden om profitabilitet og Lemvigh-Müllers styrker gør os endnu stærkere i et segment med hård konkurrence,” udtaler Vice President for Installation Mikkel Lohmann Davidsen om baggrunden for ansættelsen af Ulrik Damgaard.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdsmiljøkonsulenter med teknisk baggrund

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle