Ny HR-chef skal hjælpe med at skabe resultater

Som ny HR-chef hos Lemvigh-Müller bliver det Marian Rasmussen opgave at sørge for, at HR understøtter forretningen og i et samspil med linje- og topledelsen er med til at skabe resultater.

Fremover skal Marian Rasmussen i samarbejde med resten af HR-teamet stå for grossisten Lemvigh-Müllers organisations- og medarbejderudvikling. Foto: Lemvigh-Müller..

Hvad består dit nye job i?
Som ny HR-chef i Lemvigh-Müller har jeg ansvaret for hele HR-funktionen og de medarbejdere, der sidder i afdelingen. Derudover har jeg, sammen med resten af HR-teamet, ansvaret for den overordnede organisations- og medarbejderudvikling.

Marian Rasmussen bliver den nye HR-chef i Lemvigh-Müller. Tidligere har hun haft ansvaret for HR i det danske selskab af den amerikanske koncern Babcock & Vilcox Vølund. Marian er uddannet cand.merc.HRM (Human Ressource Management) og har desuden en HD i regnskab. .

Hvorfor har du valgt at arbejde i grossist-branchen?
Jeg gik egentlig ikke specifikt efter grossist-branchen – jeg blev bare tiltrukket af Lemvigh-Müller som virksomhed og de muligheder, der ligger i både virksomheden som såvel min nye stilling. Jeg synes, grossist-branchen er spændende, og så interesserer jeg mig for, hvilken værdi Lemvigh-Müller kan tilføre sine kunder og hele dialogen omkring, hvorfor vi er berettiget i branchen.

Hvad bliver den største udfordring i dit nye job?
Hos Lemvigh-Müller har vi fokus på digitalisering, og der er allerede igangsat en masse spændende projekter, som vi forventer os meget af. Det betyder imidlertid også, at der vil ske ændringer i medarbejdernes arbejdsopgaver og derfor også ændringer i den daglige arbejdsgang. I den forbindelse mener jeg, at HR har en vigtig rolle, da vi skal hjælpe med at understøtte denne udvikling og få det hele til at fungere både for medarbejdere og virksomhed.

Læs også: Lemvigh-Müller har fået en rebel i familien 

Har du et godt karriereråd?
Man skal sørge for at holde sig attraktiv på arbejdsmarkedet, for eksempel gennem løbende udvikling af egne kompetencer. Det kan blandt andet være ved at bygge videre på de arbejdsopgaver, man allerede har, eller det kan være i form af supplering af relevante kurser og uddannelser.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle