Ny organisation vil ændre dansk energipolitik

Danfoss og Grundfos er medstiftere af en ny organisation, der skal sikre Danmark en effektiv overgang til vedvarende energi. Målet er at udnytte energien bedre.

Ny organisation vil udnytte energien bedre. Det skal trække Danmarks energipolitik i den rigtige retning. Arkivfoto..

En ny interesseorganisation ved navn ”Synergi” er født. Det er fire af landets største industrivirksomheder Danfoss, Grundfos, Velux og Rockwool, der står bag. Virksomhederne mener nemlig ikke, at vi i Danmark i dag er gode nok til at udnytte energien. Og det koster samfundet dyrt. Derfor søsætter de nu deres egen organisation.

"Al energi koster penge at producere - også den grønne. Hver gang vi øger energiforbruget, må vi som samfund investere store beløb i infrastruktur og systemer, der kan lagre, transportere og transformere energien. Derfor er det vigtigt, at vi i Danmark får nogle mål for, hvordan vi bruger energien mest effektivt, så danskerne ikke ender med at betale en unødigt stor regning for den grønne omstilling," forklarer Kim Fausing, koncernchef og CEO i Danfoss og medstifter af Synergi.

Den nuværende ordning er ikke god nok, lyder det fra de fire virksomheder. Og de tager sagen i egen hånd for at sikre, at energieffektiviseringen ikke bliver glemt i regeringens energipolitik.

Læs også: Dansk energipolitik nedprioriterer solenergi med ny satspulje

”Initiativet er både væsentligt og rettidigt, ikke mindst fordi regeringen og Folketinget skal indgå en ny energiaftale, der skal skabe rammerne for Danmarks energipolitik frem mod 2030. Alle gode kræfter, der tager afsæt i et klogt miks af energieffektivisering og udbygning med vedvarende energi er kærkomne og vigtige,” siger Michael H. Nielsen, direktør i erhvervsorganisationen Dansk Byggeri.

Grøn omstilling koster dyrt
De fire virksomheder frygter, at den grønne omlægningen af vores energisystem vil efterlade danskerne med en stor regning. Det forsøger de med den nye organisation at undgå.

”Hvis vi skal sikre godt købmandsskab i omstillingen og høste de gevinster, der tegner sig både herhjemme og på globalt plan, så bør energieffektiviseringer tillægges en langt større vægt i den danske energipolitik. Derfor er der brug for en fælles stemme, der løfter dagsordenen og viser, hvor potentialerne ligger," siger Kim Fausing.

Læs også: Danfoss vil fremme digitaliseringen af fjernvarmen

Synergi vil sænke omkostningerne ved blandt andet at satse på flere energivenlige teknologier som varmepumper, isolering og vinduer. En øget indsats for energirenoveringer vil samtidig øge værdien af danske boliger, mener virksomhederne. 

- EST

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026