Ny rapport: Virksomheder mangler elektrikere

Elektrikere ligger på tredjepladsen over de fag, hvor virksomhederne har sværest ved at skaffe den nødvendige arbejdskraft. Et billede, man genkender hos Tekniq.

Nye tal viser, at danske elinstallationsvirksomheder mangler elektrikere. Brancheorganisationen Tekniqs egen medlemsundersøgelse peger på samme konklusion. Arkivfoto..

Det er blevet sværere for elinstallationsvirksomhederne at rekruttere de nødvendige, faglærte medarbejdere. Elektrikere lander på en trist tredjeplads over de fag, hvor virksomhederne har størst problemer med at skaffe nok hænder. Det fremgår af en ny opgørelse fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

Læs også: 50.000 kroner skal lokke flere unge til erhvervsuddannelserne

En placering der ikke kommer bag på brancheorganisationen Tekniq.

”Det bekræfter resultaterne i vores egen medlemsundersøgelse, som viser stigende udfordringer med at skaffe tilstrækkeligt med faglært arbejdskraft i elinstallationsbranchen”, siger Tina Voldby, underdirektør hos Tekniq.

Hun tilføjer: 

”Den samme udfordring ser vi, ifølge vores undersøgelse, i øvrigt i endnu højere grad også i VVS-installationsvirksomhederne”.

Når VVS-branchen ikke topper opgørelsen fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, skyldes det ifølge Tekniq, at denne branche ikke tæller nær så mange virksomheder.

Branchen gør solid indsats for at bekæmpe ledighed
Af styrelsens opgørelse fremgår det, at der i foråret var hele 681 ledige elektrikerstillinger, som virksomhederne ikke kunne få besat. Men hos Tekniq understreger man, at branchen alligevel har formået at finde løsninger, der samlet set har øget beskæftigelsen sammenlignet med tidligere.

”Vi ser blandt andet, at installationsbranchen i stigende grad er begyndt at ansætte flere ufaglærte og andre faggrupper. Det er en vigtig del af forklaringen på, hvorfor vi stadig er langt fra de flaskehalstilstande, vi så, lige inden den økonomiske krise ramte for godt ti år siden”, forklarer Tina Voldby.

Læs også: Virksomheder tager flere lærlinge ind

Hertil kommer, at elinstallationsvirksomheder i løbet af de senere år har budt rekordmange lærlinge velkommen for at sikre den fremtidige strøm af faglært arbejdskraft, fortæller underdirektøren.

- EST

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny software giver dybere indsigt i transformerstationers kommunikationsnetværk

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup