Ny VVS’er overtager Chr. Fentz & Søns lokaler

Frost VVS er flyttet fra Vester Åby til Faaborg efter overtagelsen af konkursramte Chr. Fentz & Søns lokaler.

For fem år siden overtog René Frost sin fars firma Frost VVS. Nu har han rykket det til Faaborg i de lokaler, som tidligere har tilhørt Chr. Fentz & Søn. Arkivfoto..

I 45 år drev Hans Frost et VVS-firma i Vester Åby, inden sønnen, René Frost, overtog det i 2012, skriver fyens.dk. Nu har firmaet, der har eksisteret i over 50 år, forladt Vester Åby og er rykket til Faaborgs nordlige industrikvarter, hvor man har overtaget konkursramte Chr. Fentz & Søns bygninger:

”Den 6. december hørte jeg tilfældigt, at Chr. Fentz & Søn skulle lukke. 15. december skulle vi være ude af lejemålet i Vester Åby. Så vi fik flyttet hele firmaet på den korte periode”, siger René Frost til fyens.dk.

I alt fulgte fire svende, en lærling og en kontordame med fra Vester Åby, og så har Frost VVS overtaget en svend og en lærling fra Chr. Fentz & Søn.

Som nabo til Faaborg Farvehandel har Frost VVS hele 500 kvadratmeter til rådighed, og firmaet er stadig i gang med at komme helt på plads.

Chr. Fentz & Søns gamle showroom har virksomheden imidlertid ikke brug for, hvorfor man lige nu er i gang med at omdanne lokalet til lagerlokale.

Læs også: Faaborg-VVS'er går konkurs

Uddannelsen hjalp ejer på vej
46-årige René Frost er uddannet VVS-tekniker og havde i 14 år været ansat i firmaet Calwin, inden han overtog sin fars firma tilbage i 2012.

Hos Calwin arbejdede han med udvikling af software til VVS-branchen:

”Hvis jeg ikke havde haft uddannelsen som VVS-tekniker, ville jeg ikke have kastet mig ud i det her. Uddannelsen giver en bedre teknisk indsigt for eksempel i forhold til at lave beregninger”, siger René Frost til fyens.dk og fortsætter:

”Det atypiske ved vores firma er, at vi også arbejder med gas-service. Det er der ingen af de andre i Faaborg, der gør. Derudover arbejder vi selvfølgelig med oliefyr, fjernvarme og så videre”.

- EL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

17.09.2026

Tid

08:00

Sted

Classic Car House, Kgs. Lyngby