Ny VVS-mester automatiserede regnskabet som det første

Efter at have arbejdet som svend i 14 år i Vindinge VVS overtog Lars Duevang Hvass rollen som mester. Det blev anledningen til at effektivisere regnskabet og skifte Windows 98 ud med et automatisk regnskabsprogram.

Den 1. januar 2016 overtog Lars Duevang Hvass virksomheden efter at have været ansat i 14 år. Som noget af det første skiftede han virksomhedens Windows 98 ud med regnskabsprogrammet Billy, hvor 95 procent af fakturaerne nu bliver sendt via mail. Foto: Vindinge VVS..

Da Lars Duevang Hass blev mester i Vindinge VVS for to år siden, var et af de øverste punkter på dagsordenen at få skiftet det gamle regnskabssystem ud.

Han kunne nemlig se, at der blev stillet større og større krav til håndværkernes effektivitet:

”Der er virkelig sket meget, siden jeg som ung startede i lære som VVS’er og til nu, hvor jeg har mit eget firma. I dag er vi på en helt anden måde nødt til at fokusere på, hvor effektivt vi arbejder, hvis vi vil tjene penge”, siger Lars Duevang Hvass.

Læs også: Ny app hjælper med at holde styr på værktøjet

Derfor blev regnskabsprogrammet i Windows 98, hvor alle fakturaer blev printet ud og sendt med brev til kunden, hurtigt skiftet ud med regnskabsprogrammet Billy, hvor 95 procent af fakturaerne nu bliver sendt via mail:

”Det er lidt af en tidsrøver at skulle printe alle fakturaer, sørge for frimærker og rende i postkassen med dem. Det slipper jeg for, fordi jeg kan fakturere via det nye program. Nogle ældre kunder vil helst have fakturaen på print, og så får de selvfølgelig bare det”, siger Lars Duevang Hvass.

Hjælp til årsregnskab
Med det nye regnskabssystem kan Lars Duevang Hvass’ revisor logge ind og hente de tal, han skal bruge, når han hjælper ham med årsregnskabet. Det er ellers noget, som på denne tid af året kan volde problemer for mindre erhvervsdrivende.

At det for tiden er højsæson for årsregnskaber kan også mærkes hos regnskabsprogrammet Billy. Derfor har man for nylig tilføjet en funktion programmet, som kan hjælpe brugeren med årsregnskabet eller afdække, om der er særlige forhold, der betyder, at de har brug for hjælp fra en revisor.

Læs også: Oras digitaliserer vedligeholdelse af armaturer med ny app

Ved et generationsskifte kan den ældre generation mene, at det går lige lovlig stærkt med modernisering og digitalisering af virksomheden. Men det var heldigvis ikke tilfældet i Vindinge VVS, hvor den tidligere mester Ove Aadal er positiv overfor det automatiserede regnskab:

"Man kan ikke sammenligne det system, vi brugte i Windows 98, med Billy. Før skulle alt tastes manuelt, så det gør det selvfølgelig nemmere, at hele molevitten er automatiseret – og det synes den gamle mester da også er smart" siger Lars Duevang Hvass.

- EL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole