Nye regler for elektriske anlæg giver virksomhederne ansvaret

Ansvaret for sikkerheden på el-anlæg flytter fra marken og ind på direktionsgangene. Sikkerhedsstyrelsen og Dansk Energi indgår samarbejde om information om nye bekendtgørelser.

”Med de nye sikkerhedsregler skal elnetselskaber, entreprenører, installatører og rådgivere tænke på en anden måde”, siger konsulent Johan Hakmann fra Dansk Energi. Arkivfoto..

Sammen inviterer de to parter alle interesserede til at deltage i et af i alt seks fyraftensmøder hos energiselskaber forskellige steder i landet.

”Med de nye sikkerhedsregler skal elnetselskaber, entreprenører, installatører og rådgivere tænke på en anden måde. Lovgivningen har ændret sig markant, og det får afsmitning på hverdagen for mange medarbejdere”, påpeger konsulent Johan Hakmann fra Dansk Energi.

Ansvaret flytter
Arbejde med elektriske anlæg er forbundet med en vis risiko, så det er uhyre vigtigt, at alle involverede har fokus på sikkerheden. Noget af det nye i regelsættet er, at ansvaret flytter fra de udførende til direktionsgangene.

”Fra at være et personligt ansvar hos en driftsleder bliver sikkerheden nu et virksomhedsansvar. Det betyder, at det er virksomhedernes ledelse, der får ansvaret for, at sikkerheden tages alvorligt og at der er en kvalificeret driftsansvarlig ansat”, siger projektleder Carsten Jakobsen fra Sikkerhedsstyrelsen.

Ved opgaver på eller tæt ved el-tekniske anlæg er det vigtigt at have ensartede procedurer i de enkelte selskaber. Derfor gælder kravene om ensartede procedurer på tværs af selskaberne fortsat, når de nye regler træder i kraft.

”Ensartede procedurer kan sikre, at medarbejderne ikke kommer galt afsted, men der er også plads til, at de udførende kan foretage en konkret risikovurdering og finde egne løsninger. Derfor er det også vigtigt, at virksomhederne hele tiden sørger for, at deres ansatte er i besiddelse af den nyeste viden”, siger Johan Hakmann.

Følg procedurerne
Carsten Jakobsen påpeger, at det ofte er erfarne medarbejdere, der kommer til skade – ikke fordi, de ikke ved, hvad de skal gøre, men fordi de måske et splitsekund glemmer en vigtig del af en procedure.

”At arbejde med sikkerhed er vigtigt for alle. Det er altafgørende, at man følger procedurerne, uanset hvor rutineret man er”, siger Carsten Jakobsen.

De nye internationalt orienterede regler blev for nylig udstedt af Sikkerhedsstyrelsen efter et ’go’ fra erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) på baggrund af en ny elsikkerhedslov.

I alt er der udstedt tre nye bekendtgørelser på anlægsområdet samt installations- og materielbekendtgørelser, og de kan læses på www.elsikkerhedsregler.dk og www.retsinfo.dk.

Læs også: Nye regler for udlevering af elmålere

Bekendtgørelserne træder i kraft den 1. juli 2017 med forskellige overgangsbestemmelser.

- JKK 

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ASSA ABLOY Opening Solutions Denmark A/S

Sponseret

Gør det nemt for administrator i boligforeningen med et digitalt låsesystem

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding