Nyt legat skal promovere talenters eltekniske idéer

Den eltekniske sektion i Veltek opretter et årligt legat til at støtte eltekniske talenter under uddannelse, der har idéer til løsninger, som kan forbedre energiforbrug eller skabe vækst.

Det er muligt at sende en individuel legatansøgning, ligesom uddannelsesinstitutioner og øvrige interesserede kan indstille en elev eller lærling. Foto: Veltek..

Bestyrelsen i den eltekniske sektion, der er en del af den tekniske brancheorganisation Veltek, opretter et legat på 15.000 kroner, der skal uddeles årligt fra 2020. Legatet går til et udvalgt elteknisk-talent under uddannelse. 

Læs også: Installationsbranchen holder lærlingeskansen

Alle der er under uddannelse som elektriker, installatør, ingeniør eller som elteknisk-handelselev, og som mener, at man ligger inde med en idé til eltekniske koncepter, optimeringer eller forretningskoncepter, kan søge legatet. 

Den eltekniske sektions bestyrelse varetager medlemmernes interesser, og bestyrelsen interesserer sig med egne ord meget for ungdommen og den eltekniske branches fremtid. Bestyrelsen har derfor besluttet, at den aktivt vil støtte og promovere talenter, som har en spændende idé, der kan forbedre branchen eller skabe vækst.

”Hvis man skulle sidde derude og tænke, at det her lyder som noget for mig, eller man har en elev eller lærling, som opfylder kriterierne, kan jeg kun opfordre til at få skrevet en ansøgning, der især ligger vægt på hvordan idéen, løsningen eller forretningskonceptet kan være med til at skabe forandring i den eltekniske branche og i samfundet”, siger Thomas Andersen, vicepræsident for Schneider Electric Danmark og bestyrelsesformand i Velteks eltekniske sektion. 

Idéen kan for eksempel handle om forbedring af forbrug af energi, væsentlige energibesparelser, optimering af teknologier for opbevaring af energi eller være med til at sikre bedre udnyttelse af vores ressourcer i samfundet.

Det er muligt at sende en individuel ansøgning til legatet, ligesom uddannelsesinstitutioner og øvrige interesserede kan indstille en elev eller lærling.

Ansøgningen skal være Veltek i hænde senest den 1. marts hvert år. Herefter udvælges to kandidater, som der stemmes om blandt medlemmerne på den årlige generalforsamling.

- MGC

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

07.11.2025Installator.dk

Bravida bestiller 500 elvarebiler i rekordstor ordre

07.11.2025Installator.dk

Elektrificeringen af bilparken er i højgear

07.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Et godt arbejdsmiljø er blevet et konkurrenceparameter

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle