Nyt projekt øger egetforbrug ved lokal energiproduktion

Et nyt projekt skal sikre, at egenproducenter, som eksempelvis solcelleejere, får fuld udnyttelse af den strøm, de producerer.

EnergiMidt har i samarbejde med DTU Elektro, FLUX, PA Energi samt Skive Kommune og Middelfart Kommune startet projektet Local Energy Storage (LES).

Formålet med projektet har blandt andet været at udvikle en lokal energilagringsløsning, der skal sikre, at egenproducenter, som eksempelvis solcelleejere, får fuld udnyttelse af den strøm, de producerer.

Læs også: Tekniq kritiserer nye solcelle-regler

”Som det ser ud lige nu, er batterier til lagring af egenproduceret strøm ikke rentable, fordi de eksisterende batterier har en for kort levetid i forhold til deres pris. I modsætning til i eksempelvis Tyskland, hvor man får et stort tilskud til lagring af energi, har vi i Danmark brug for en lagringsløsning, der er rentabel under danske vilkår. Det er det, vi vil skabe med dette her projekt”, siger Rasmus Høyrup Refshauge, som er specialist i EnergiMidts udviklingsafdeling, og fortsætter:

”Vi forventer, at priserne følger med, så vi har et system, der lever op til forventningerne og er salgsbart, når projektet afsluttes i 2018”.

Håndtering af lokale elproduktioner
Projektet har dog ikke kun til formål at gavne egenproducenterne. En del af projektet handler også om at fremme el-nettets fremtidige håndtering af lokal el-produktion.

Tidligere har el-nettet primært skulle håndtere en central el-produktion, der blev distribueret til el-forbrugerne. I dag skal el-nettet i højere grad være i stand til at tage små lokale el-produktioner ind i nettet. Og det kræver nye løsninger og ændringer i den måde el-nettet i fremtiden skal balanceres på, fortæller Rasmus Høyrup Refshauge.

Læs også: Solcelleejernes elregning vil stige

LES-projektet vil være baseret på et nyudviklet koncept for elektronisk effektkonvertering og kontrol, hvor man anvender kommercielle batterier, der muliggør en højere lokal el-produktion af vedvarende energi, øger brugerens fordel af el-produktionen samt stabilisere el-nettets lav-volts radialer i takt med, at mere lokal el-produktion bliver ledt ind i el-nettet og flere større el-forbrugende enheder, såsom varmepumper og elbiler, forventes tilkoblet el-nettet i fremtiden.

Projektet er støttet af Energiteknologisk udvikling og demonstration (EUDP) og vil løbe i 3,5 år. Den samlede budgetramme er på cirka 20 millioner kroner.

-SSM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

12.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Når kunstig intelligens taler med dine radiatorer

11.06.2025KUDSK Service

Sponseret

Produktion af 10 megawatt-containere

09.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

03.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

DynaFlow – ny gulvvarmeshunt med indbygget ”intelligens”

03.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Grøn omstilling sætter nye krav til ejendomme

03.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

26.05.2025Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

21.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle