Odsherred: Fjernvarmekunder nægter at betale prisstigninger
En række kunder i det skandaleramte Odsherred Forsyning, der har modtaget massivt forhøjede regninger for deres fjernvarme, tyer nu til civil ulydighed og nægter at betale. Foreningen Fair Fjernvarme Odsherred mener, at den nye takst er ulovlig.
Foto: Envafors
De nye og stærkt forhøjede tariffer er endnu ikke godkendt i Forsyningstilsynet, der også har modtaget en række klager om prisstigningerne.
En af kunderne, der bor i et hus på 285 kvm har fået en regning på knap 50.000 kr. mod 23.700 kr. i fjor. Samtidig har han fået at vide, at det vil koste ham 524.970 kr. at framelde sig fjernvarmen.
“Det er jo en moderne form for stavnsbånd,” siger fjernvarmekunden, Frederik Klausen til DR.dk. Han har ikke tænkt sig at betale den nye regning.
Og i Foreningen Fair Fjernvarme er formand Pernille Wohlfahrt ikke i tvivl:
“Vi mener ikke, at den nye takst er lovlig. Derfor har vi sagt til kunderne, at det er en mulighed kun at betale den gamle takst og placere differencen på en lukket konto, indtil der er truffet en afgørelse”.
Forbrugerrådet Tænk mener dog ikke, at civil ulydighed er vejen frem, da det kan resultere i inkasso og et stempel som dårlig betaler. I stedet opfordrer Forbrugerrådet kunderne til at betale under protest.
Odsherred Forsynings adm. direktør, Pernille Ingildsen, skriver i en mail til dr.dk:
“Det er korrekt, at et begrænset antal kunder endnu ikke har betalt det fakturerede beløb. Det er i sagens natur ikke muligt at acceptere. Det vil vi følge op på med de pågældende kunder”.
-emte