Oliefyr bliver bevaret i landzoner

Danskere, der bor uden for fjernvarme- og naturgasnettet, bliver ikke tvunget til at erstatte deres oliefyr med alternative former for opvarmning, hvis oliefyret går i stykker.

Resultatet af energiforliget mellem regeringen og oppositionspartierne Venstre og Konservative bliver, at stoppet for nye oliefyr fra 2015 kun kommer til at gælde for dem, der allerede har fjernvarme- og naturgasnettet inden for rækkevidde. Forliget har betydning for rundt regnet 150.000 ejere af oliefyr, der dermed undgår at blive tvunget til at skifte til alternative energikilder som for eksempel jordvarme, hvis oliefyret går itu. For Venstres finansordfører Peter Christensen har hensynet til manges trængte økonomi i landzonerne, hvor et skift i opvarmningsform til eksempelvis en varmepumpe kan løbe op i mere end 130.000 kroner, været et væsentligt argument for at bevare oliefyrene.

”Folk, der har adgang til fjernvarmenettet, har et alternativ, mens man ville have udsigt til en meget stor privat investering, hvis man ikke har adgang til forsyningsnettet,” siger Peter Christensen til Berlingske.  

Set med indehaver af VVS Bornholm Christian Frandsens briller er det gode ved energiforliget, at valgfriheden er bevaret, og at folk har mulighed for at få en opvarmning, der passer til deres hus.

”Et forbud mod oliefyr ville være en dårlig løsning for vores kunder i landzonerne. Hvis huset ikke er isoleret godt nok til, at der kan installeres en varmepumpe, eller hvis der ikke er plads til et pillefyr med tilhørende pillelager, vil et nyt moderne oliefyr bestemt hjælpe på fyringsøkonomien, ” siger den bornholmske vvs-mester.

Da de fleste landejendomme har pladsen til at opsætte et pillefyr, oplever Christian Frandsen, at det er den løsning, de fleste vælger, hvis de bor i en landzone og skal have skiftet oliefyret. Mest fordi man typisk sparer to tredjedele af udgiften ved at fyre med træpiller fremfor olie. Til gengæld er der mere arbejde forbundet med at have et pillefyr, da det skal fodres jævnligt.

Oliefyr udfaser sig selv
Christian Frandsen mener ikke, at politikerne behøver at gribe yderligere ind over for oliefyrene, da stigningen i prisen på olie nok skal gøre arbejdet.

”Olieprisen løber kun en vej, så oliefyrene vil stille og roligt udfase sig selv. Hvis en husejer har andre muligheder end oliefyret, vælger han det. Men energiforliget har stor betydning for de få huse, hvor der vitterligt ikke er andre løsninger,” siger Christian Frandsen.

For Christian Frandsen har bevarelsen af oliefyr i landzoner ikke den store betydning for forretningen. Han oplyser, at VVS Bornholm i dag kun sætter to-tre oliefyr op om året, mens det for fem-seks år siden var to-tre oliefyr om måneden.

Det koster i runde tal 45.000 kroner at skifte et oliefyr, mens et træpillefyr koster cirka 70.000 kroner. I alt findes der mellem 250.000-300.000 oliefyr i Danmark, der for to tredjedeles vedkommende er mere end 15 år gamle, viser tal fra henholdsvis Energistyrelsen og Go’ Energi.  

Det siger energiforliget om oliefyr  
Aftalen understøtter udfasningen af oliefyr i eksisterende bygninger ved:

  • at der fra 2013 indføres et stop for installering af olie- og naturgasfyr i nye bygninger
  • at det fra 2016 ikke længere skal være muligt at installere oliefyr i eksisterende bygninger i områder med fjernvarme eller naturgas som alternativ
  • at der i 2012-2015 afsættes en pulje på i alt 42 millioner kroner til at understøtte omlægningen fra olie- og naturgasfyr i eksisterende bygninger til vedvarende energi

Kilde: Klima-, Energi- og Bygningsministeriet

CITAT

”Et forbud mod oliefyr ville være en dårlig løsning for vores kunder i landzonerne.”

Christian Frandsen, indehaver af VVS Bornholm

Billedtekst/er

Prisstigningen på olie vil stille og roligt tage livet af oliefyret og overflødiggøre yderligere politiske indgreb, mener man hos VVS Bornholm.

Illustration: VB

Det siger energiforliget om oliefyr

Aftalen understøtter udfasningen af oliefyr i eksisterende bygninger ved:

  • at der fra 2013 indføres et stop for installering af olie- og naturgasfyr i nye bygninger
  • at det fra 2016 ikke længere skal være muligt at installere oliefyr i eksisterende bygninger i områder med fjernvarme eller naturgas som alternativ
  • at der i 2012-2015 afsættes en pulje på i alt 42 millioner kroner til at understøtte omlægningen fra olie- og naturgasfyr i eksisterende bygninger til vedvarende energi

Kilde: Klima-, Energi- og Bygningsministeriet

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

En håndvask, der er værd at hænge på væggen

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup