Oliefyr bliver bevaret i landzoner

Danskere, der bor uden for fjernvarme- og naturgasnettet, bliver ikke tvunget til at erstatte deres oliefyr med alternative former for opvarmning, hvis oliefyret går i stykker.

Resultatet af energiforliget mellem regeringen og oppositionspartierne Venstre og Konservative bliver, at stoppet for nye oliefyr fra 2015 kun kommer til at gælde for dem, der allerede har fjernvarme- og naturgasnettet inden for rækkevidde. Forliget har betydning for rundt regnet 150.000 ejere af oliefyr, der dermed undgår at blive tvunget til at skifte til alternative energikilder som for eksempel jordvarme, hvis oliefyret går itu. For Venstres finansordfører Peter Christensen har hensynet til manges trængte økonomi i landzonerne, hvor et skift i opvarmningsform til eksempelvis en varmepumpe kan løbe op i mere end 130.000 kroner, været et væsentligt argument for at bevare oliefyrene.

”Folk, der har adgang til fjernvarmenettet, har et alternativ, mens man ville have udsigt til en meget stor privat investering, hvis man ikke har adgang til forsyningsnettet,” siger Peter Christensen til Berlingske.  

Set med indehaver af VVS Bornholm Christian Frandsens briller er det gode ved energiforliget, at valgfriheden er bevaret, og at folk har mulighed for at få en opvarmning, der passer til deres hus.

”Et forbud mod oliefyr ville være en dårlig løsning for vores kunder i landzonerne. Hvis huset ikke er isoleret godt nok til, at der kan installeres en varmepumpe, eller hvis der ikke er plads til et pillefyr med tilhørende pillelager, vil et nyt moderne oliefyr bestemt hjælpe på fyringsøkonomien, ” siger den bornholmske vvs-mester.

Da de fleste landejendomme har pladsen til at opsætte et pillefyr, oplever Christian Frandsen, at det er den løsning, de fleste vælger, hvis de bor i en landzone og skal have skiftet oliefyret. Mest fordi man typisk sparer to tredjedele af udgiften ved at fyre med træpiller fremfor olie. Til gengæld er der mere arbejde forbundet med at have et pillefyr, da det skal fodres jævnligt.

Oliefyr udfaser sig selv
Christian Frandsen mener ikke, at politikerne behøver at gribe yderligere ind over for oliefyrene, da stigningen i prisen på olie nok skal gøre arbejdet.

”Olieprisen løber kun en vej, så oliefyrene vil stille og roligt udfase sig selv. Hvis en husejer har andre muligheder end oliefyret, vælger han det. Men energiforliget har stor betydning for de få huse, hvor der vitterligt ikke er andre løsninger,” siger Christian Frandsen.

For Christian Frandsen har bevarelsen af oliefyr i landzoner ikke den store betydning for forretningen. Han oplyser, at VVS Bornholm i dag kun sætter to-tre oliefyr op om året, mens det for fem-seks år siden var to-tre oliefyr om måneden.

Det koster i runde tal 45.000 kroner at skifte et oliefyr, mens et træpillefyr koster cirka 70.000 kroner. I alt findes der mellem 250.000-300.000 oliefyr i Danmark, der for to tredjedeles vedkommende er mere end 15 år gamle, viser tal fra henholdsvis Energistyrelsen og Go’ Energi.  

Det siger energiforliget om oliefyr  
Aftalen understøtter udfasningen af oliefyr i eksisterende bygninger ved:

  • at der fra 2013 indføres et stop for installering af olie- og naturgasfyr i nye bygninger
  • at det fra 2016 ikke længere skal være muligt at installere oliefyr i eksisterende bygninger i områder med fjernvarme eller naturgas som alternativ
  • at der i 2012-2015 afsættes en pulje på i alt 42 millioner kroner til at understøtte omlægningen fra olie- og naturgasfyr i eksisterende bygninger til vedvarende energi

Kilde: Klima-, Energi- og Bygningsministeriet

CITAT

”Et forbud mod oliefyr ville være en dårlig løsning for vores kunder i landzonerne.”

Christian Frandsen, indehaver af VVS Bornholm

Billedtekst/er

Prisstigningen på olie vil stille og roligt tage livet af oliefyret og overflødiggøre yderligere politiske indgreb, mener man hos VVS Bornholm.

Illustration: VB

Det siger energiforliget om oliefyr

Aftalen understøtter udfasningen af oliefyr i eksisterende bygninger ved:

  • at der fra 2013 indføres et stop for installering af olie- og naturgasfyr i nye bygninger
  • at det fra 2016 ikke længere skal være muligt at installere oliefyr i eksisterende bygninger i områder med fjernvarme eller naturgas som alternativ
  • at der i 2012-2015 afsættes en pulje på i alt 42 millioner kroner til at understøtte omlægningen fra olie- og naturgasfyr i eksisterende bygninger til vedvarende energi

Kilde: Klima-, Energi- og Bygningsministeriet

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

29.10.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Landsmøde 2025

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup