Optimera åbner nyt forretningskoncept i Silkeborg

Byggecenterkæden Optimera åbnede for et år siden et nyt forretningskoncept i Viborg. Nu kommer konceptet også til Silkeborg.

For knap et år siden slog byggecenterkæden Optimera dørene op for et nyt forretningskoncept i Viborg. Konceptet, som tilgodeser installatørernes ændrede indkøbsmønstre, finder nu også vej til Brokbjergvej i Silkeborg pr. 1. februar 2017.

"Man kan stort set det samme i vores nye salgskontor i Silkeborg som i et traditionelt byggecenter", siger Jakob Wester Glintborg, som er salgschef i Optimera..

Det nye forretningskoncept består af salgskontorer uden lagre, men med showrooms og professionel rådgivning.

”Man kan stort set det samme i vores nye salgskontor i Silkeborg som i et traditionelt byggecenter. Der er mulighed for at se alle de forskellige byggematerialer, få professionel rådgivning og hjælp til projektberegninger og ovenikøbet låne et mødelokale”, siger Jakob Wester Glintborg, salgschef i Optimera.

Læs også: Optimera åbner utraditionelt byggecenter i Aarhus

Det nye koncept betyder endvidere, at man ikke behøver fylde varevognen med byggematerialer – de bliver i stedet leveret på byggepladsen den efterfølgende morgen.

Optimera har planer om at udvide med flere salgskontorer på landsplan, mens de 15 eksisterende byggecentre får lov at blive liggende.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle