Organisation roser ny politisk aftale

Regeringen og alle Folketingets partier er blevet enige om at give erhvervsuddannelserne et kvalitetsløft med en million-indsprøjtning, og det hilses velkommen af en række organisationer.

Troels Blicher Danielsen, adm. dir. i TEKNIQ, kalder aftalen for et "historisk løft" af erhvervsuddannelserne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

Aftalen betyder, at der afsættes 262 mio. kr. fra 2025 stigende til knap 366 mio. kr. i 2030 og til 317 mio. kr. fra 2033 og frem til et permanent takstløft til erhvervsuddannelserne.

TEKNIQ kalder aftalen “et historisk løft”, som baner vejen for bedre undervisning, lavere frafald og et stærkere match mellem elev og uddannelse.

“Vi står midt i den største ændring på erhvervsuddannelsesområdet i årtier. Med et stort takstløft får erhvervsskolerne friheden til at investere i mere kvalitet i uddannelserne. Det giver uddannelser, der følger med tiden, og dygtigere faglærte i fremtiden, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ.

Også Dansk Metal glæder sig over, at de længe ventede investeringer i erhvervsuddannelserne nu bliver ført ud i livet.

"Det er både tiltrængt og på høje tid, at pengene kommer ud og gør gavn på skolerne og for vores uddannelser. Vi har i årevis råbt op om, at erhvervsuddannelserne har brug for et markant kvalitetsløft – nu ser vi et afgørende skridt i den rigtige retning," siger Peter Faber, forbundssekretær og ansvarlig for uddannelse i Dansk Metal.

Også SMVdanmark kalder aftalen for et “historisk løft”:

“Den her aftale betyder, at fremtidige elever vil blive mødt af en højere kvalitet i form af blandt andet bedre og mere moderne udstyr. Det vil tusindvis af elever kunne mærke i hverdagen, så det glæder jeg mig meget over,” siger Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark. 

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S vinder Scandinavian Business Awards 2026

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle