Organisation roser ny politisk aftale

Regeringen og alle Folketingets partier er blevet enige om at give erhvervsuddannelserne et kvalitetsløft med en million-indsprøjtning, og det hilses velkommen af en række organisationer.

Troels Blicher Danielsen, adm. dir. i TEKNIQ, kalder aftalen for et "historisk løft" af erhvervsuddannelserne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

Aftalen betyder, at der afsættes 262 mio. kr. fra 2025 stigende til knap 366 mio. kr. i 2030 og til 317 mio. kr. fra 2033 og frem til et permanent takstløft til erhvervsuddannelserne.

TEKNIQ kalder aftalen “et historisk løft”, som baner vejen for bedre undervisning, lavere frafald og et stærkere match mellem elev og uddannelse.

“Vi står midt i den største ændring på erhvervsuddannelsesområdet i årtier. Med et stort takstløft får erhvervsskolerne friheden til at investere i mere kvalitet i uddannelserne. Det giver uddannelser, der følger med tiden, og dygtigere faglærte i fremtiden, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ.

Også Dansk Metal glæder sig over, at de længe ventede investeringer i erhvervsuddannelserne nu bliver ført ud i livet.

"Det er både tiltrængt og på høje tid, at pengene kommer ud og gør gavn på skolerne og for vores uddannelser. Vi har i årevis råbt op om, at erhvervsuddannelserne har brug for et markant kvalitetsløft – nu ser vi et afgørende skridt i den rigtige retning," siger Peter Faber, forbundssekretær og ansvarlig for uddannelse i Dansk Metal.

Også SMVdanmark kalder aftalen for et “historisk løft”:

“Den her aftale betyder, at fremtidige elever vil blive mødt af en højere kvalitet i form af blandt andet bedre og mere moderne udstyr. Det vil tusindvis af elever kunne mærke i hverdagen, så det glæder jeg mig meget over,” siger Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark. 

-emte

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup