Ostnor overtager Damixa

Ostnor køber Damixa og styrker dermed sin position i Norden.

Ostnor, som har varemærkerne Mora Armatur og FM Mattsson i sortimentet, overtager armaturproducenten Damixa per 1. maj.

Dermed styrker Ostnor sin position på det nordiske marked ved at samle tre af stærke varemærker under samme tag. Efter opkøbet er Ostnor ifølge egen vurdering markedsleder i Sverige, Danmark og på Island samt nummer to i Norge og Finland.

Læs også: Teknikken rykker ind på badeværelset

”Overtagelsen af Damixa passer godt ind i vores strategi om at skabe en lønsom vækst ved hjælp af tydeligt positionerede varemærker, markedsbredde og et konkurrencedygtigt sortiment”, siger Ostnors administrerende direktør og koncernchef Claes Seldeby.

Odense-fabrik uberørt
Damixa omsætter for cirka 250 millioner kroner, og har omkring 100 medarbejdere. Sortimentet har et højt teknisk indhold og forbindes med dansk design. Det dækker alle prissegmenter og de fleste behov for blandingsbatterier til husholdningsbrug og offentlige bygninger.

Ostnor har til hensigt at beholde monteringen på Damixas egen fabrik i Odense. Den øvrige produktion, som indebærer støbning og fremstilling af komponenter, foretages i dag af eksterne leverandører.

”Jeg er overbevist om, at vores to selskaber supplerer hinanden rigtig godt. Damixa kan fremvise et positivt resultat for tredje år i træk, hvilket tydeligt viser, at udviklingen er positiv, og at den vending af udviklingen, som blev indledt i 2009, har været en succes”, siger Lars Bladt, som er administrerende direktør for Damixa. Overtagelsen sker den 1. maj.

-LA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

Toiletbygninger - Arkitektur der vil noget!

01.12.2025TOTO

Sponseret

25.11.2025Installator.dk

Unidrain og HusCompagniets indgår ny aftale

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

29.10.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Landsmøde 2025

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle