Overenskomstforhandlingerne for VVS´erne skudt i gang

Overenskomstforhandlingerne mellem TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal er nu i gået i gang.

F.v.: Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet samt Kasper Palm, forbundssekretær i Dansk Metal. Foto: Jonas Krøner. Foto: Jonas Krøner/TEKNIQ

“Vi tager hul på forhandlingerne i lyset af stor global usikkerhed om fremtiden, hvor frygten for toldmure og bureaukrati kan få store konsekvenser for erhvervslivet. Der er med andre ord en økonomisk usikkerhed, der lurer i horisonten. Vi er godt forberedte og klar til at arbejde for et forlig. Parterne er ikke enige om alt, men tilliden og respekten mellem os er stor, så jeg tror på, at vi får en rigtig god proces for forhandlingen,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ. 

I 2023 forhandlede parterne i skyggen af en kraftig inflation og afskaffelsen af Store Bededag. Det er ikke situationen i dag, men ønsket om robusthed står fortsat højt på opgavelisten hos virksomhederne.  

Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal ser også frem til at gå ind i forhandlingerne om den kommende overenskomst. Forbundene ser positivt på de seneste års udvikling i branchen, hvor beskæftigelsen er høj, ledigheden lav og hvor de fleste af virksomhederne har overskud.  

“Dansk økonomi er i verdensklasse. Det gør sig også gældende i VVS-branchen, blandt andet i form af overskud i langt størstedelen af virksomhederne og langt færre konkurser på TEKNIQs område. Det viser TEKNIQs egne tal også. Vi mener selvfølgelig, at virksomhedernes sunde økonomi skal afspejle sig i en ny overenskomst,” siger Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet.. 

-emte

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle