Overenskomstforhandlingerne for VVS´erne skudt i gang

Overenskomstforhandlingerne mellem TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal er nu i gået i gang.

F.v.: Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet samt Kasper Palm, forbundssekretær i Dansk Metal. Foto: Jonas Krøner. Foto: Jonas Krøner/TEKNIQ

“Vi tager hul på forhandlingerne i lyset af stor global usikkerhed om fremtiden, hvor frygten for toldmure og bureaukrati kan få store konsekvenser for erhvervslivet. Der er med andre ord en økonomisk usikkerhed, der lurer i horisonten. Vi er godt forberedte og klar til at arbejde for et forlig. Parterne er ikke enige om alt, men tilliden og respekten mellem os er stor, så jeg tror på, at vi får en rigtig god proces for forhandlingen,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ. 

I 2023 forhandlede parterne i skyggen af en kraftig inflation og afskaffelsen af Store Bededag. Det er ikke situationen i dag, men ønsket om robusthed står fortsat højt på opgavelisten hos virksomhederne.  

Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal ser også frem til at gå ind i forhandlingerne om den kommende overenskomst. Forbundene ser positivt på de seneste års udvikling i branchen, hvor beskæftigelsen er høj, ledigheden lav og hvor de fleste af virksomhederne har overskud.  

“Dansk økonomi er i verdensklasse. Det gør sig også gældende i VVS-branchen, blandt andet i form af overskud i langt størstedelen af virksomhederne og langt færre konkurser på TEKNIQs område. Det viser TEKNIQs egne tal også. Vi mener selvfølgelig, at virksomhedernes sunde økonomi skal afspejle sig i en ny overenskomst,” siger Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet.. 

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby