Overskuddet halveret i Lindpro

Lavere aktivitet og hård konkurrence i entreprisemarkedet er hovedårsagerne til, at Lindpros overskud er halveret.

Entrepriseaktiviteterne er faldet i Lindpro, og det er hovedårsagen til den lavere bundlinje. Foto: Lindpro. .

Mindre gang i hjulene og skærpet konkurrence på entreprisemarkedet er blandt de væsentligste årsager til, at teknikentreprenøren Lindpros overskud på ét år er skrumpet fra 28 til 14,2 millioner kroner. Det skriver licitationen.dk.

Det halverede overskud er dog et tilfredsstillende resultat, mener Lindpros administrerende direktør, Claus Fibiger.

”Det er klart, at vi har ambitioner om mere. Men i lyset af den underliggende udvikling i markedet er vi tilfredse med resultaterne, og både top- og bundlinje flugter med vores forventninger”, siger han til licitationen.dk.

Udover lavere aktivitet er entreprisemarkedet desuden udsat for voldsom konkurrence, fremhæver Lindpro-direktøren.

”Vi opererer i et marked med meget hård priskonkurrence, og så ser vi også en glidning – både inden for service og entrepriser – mod, at opgaverne bliver mere komplekse og blander flere fag og kompetencer. Den udvikling har vi måske ikke omstillet os lige så hurtigt til som nogle af konkurrenterne”, forklarer Claus Fibiger til licitationen.dk.

- JKK

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle