På forkant med fremtiden til Danmarks største elfagmesse

Forberedelserne til den sjette udgave af El & Teknik i Odense er i fuld gang. Med et væld af inspirationsindlæg og minikurser fordelt på messens tre dage kommer fagligheden ifølge arrangørerne helt i top.

Hvilke muligheder og udfordringer giver den nye installationsbekendtgørelse? Kan fremtidens intelligente elnet rumme den stigende andel af energi fra sol og vind? Hvordan undgår man arbejdsulykker?

Disse spørgsmål og mange flere får de besøgende rig mulighed for at få svar på, når El & Teknik ’16 løber af stablen i Odense Congress Center fra den 10. til den 12. maj. Hver dag byder på 12 forskellige inspirations-oplæg og minikurser i henholdsvis Fagligt Forum, der er et nyt initiativ, samt den kursusrække arrangørerne kalder ’Styrk dine kompetencer’.

Derudover vil der være en separat scene, reserveret til udstillernes produktpræsentationer, og arbejdende værksteder, hvor man kan prøve kræfter med forskellige opgaver.

”Vi har fokuseret på at sikre kvalitet i de tilbud, de besøgende kan vælge imellem, hvis de har brug for at holde en pause fra de summende haller. Fagligheden skal naturligvis være helt i top til Danmarks største elfagmesse for at matche det høje, tekniske niveau, som udstillerne præsenterer”, siger Per Rømer Kofod, adm. direktør for Veltek, der arrangerer messen i samarbejde med Dansk Energi. Han fortsætter:

”De kommende år vil udviklingen gå i retning af et langt mere intelligent elnet, hvori bygningers tekniske installationer kommer til at spille en helt central rolle. Det skal messen, som vi har givet mottoet: ’På forkant med fremtiden’, klæde branchen på til”.

Flere ingeniører til messen
Som et nyt tiltag har arrangørerne indgået et samarbejde med netværket IDA Elteknik, der beskæftiger sig med praktiske anvendelser inden for hele det elektrotekniske område, herunder blandt andet Smart Grids, elektriske komponenter og installationer samt automation.

”Netværket vil tiltrække en større andel af ingeniører til messen, og netop ingeniører vil vores udstillere gerne have flere besøg af”, siger Jørgen S. Christensen, forsknings- og teknologidirektør i Dansk Energi.

Tag bussen til messen
For at gøre det nemmere for de besøgende at komme frem til Odense, vil der i 2016 blive indsat busser med afgang fra Sjælland, Fyn og Jylland.

Inden for på messen kan gæsterne så skifte fire hjul ud med tre og tage bestik af Tripl, det danskdesignede elkøretøj, der udleder nul procent CO2 under kørsel. Tripl giver en forsmag på sine køreevner i Hal B, som i 2016 er reserveret til faglighed og innovation.

Det vil sige, at der ikke vil være udstillere i hallen, men til gengæld masser af viden og inspiration til ører, øjne og hjerne. Det er også i Hal B, at Fagligt Forum og de nominerede til El & Tekniks Innovationspris, som får debut under messen, vil være at finde.

144 udstillere har i skrivende stund meldt deres ankomst. Antalsmæssigt er det på linje med optakten til 2014-messen, der endte på 195 udstillere og 8.384 besøgende.

- JKK 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup