Prestigefuld pris til Hansgrohe-produkter

Hansgrohe-serien Axor Starck Organic er kåret som ”Best of the Best” ved den international designkonkurrence Red Dot Award 2013.

Astrid Bachmann, presseofficer for Axor (tv.) og Philippe Grohe, direktør for Axor (th.) glæder sig over kåringen som ”Best of the Best” ved Red Dot Award 2013 i kategorien produktdesign for udvalgte produkter i kollektionen Axor Starck Organic. .

Hos bad- og sanitetsspecialisten Hansgrohe er der god grund til at juble: Udvalgte produkter fra kollektionen Axor Starck Organic har nemlig modtaget den internationalt eftertragtede designpris ”Red Dot” i kategorien produktdesign 2013.

I alt 4.662 produkter blev bedømt, men kun 58 har modtaget den højeste udmærkelse – at blive kåret som ”Best of the Best” – og Axor Starck Organic er blandt de få. Ud over design har de 37 jurymedlemmer i Essen, Tyskland, også vurderet produkterne på innovation, funktionalitet, ergonomi og økologisk forenelighed.

Læs også: Sanitetsprodukter skal være billige og vandbesparende

”En ’Best of the Best’-udmærkelse vil altid være noget helt særligt for Axor som designermærke. Det er en vigtig anerkendelse af vores anstrengelser inden for produktdesign og formgivning af badeværelset som leverum. Samtidig bliver vi bekræftet i vores strategi om at satse på armaturernes formelle og emotionelle kvalitet i tillæg til den bedste funktionalitet,” fortæller Philippe Grohe, direktør for mærket Axor, efter prisuddelingen.

Philippe Starck-design
Den særlige kåring som ”Best of the Best” har Axor og den franske designer Philippe Starck modtaget for udvalgte produkter i kollektionen Axor Starck Organic; nemlig håndvaskarmaturerne, kar- og brusetermostaterne og indbygningsarmaturet til kar. Produkterne begejstrede først og fremmest juryen med deres enestående design og ergonomiske betjening:

Læs også: Tendensen er individuelle detaljer

”Axor Starck Organic armaturerne til badeværelset er af en ekstraordinær designkvalitet og præcision. De er bemærkelsesværdige skulpturer, der leder tankerne hen på organisk flydende natur, og også deres ergonomi og haptik er forbløffende. De enkelte elementer skaber i deres helhed en vellykket symbiose,” står der i juryens begrundelse.

-LA

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

06.10.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Effektivt rottestop ved renovering af Folehaven i Valby

01.10.2025GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Leverance til første nye fjernvarmeselskab i otte år

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle