Rasmus er døv og en hamrende dygtig elektrikerlærling

Kollegaerne kan bande, råbe og høre så meget dårligt musik i radioen, som de har lyst til, uden at det generer 30-årige Rasmus Vinter Larsen. Han er nemlig døv. Og så er han en uundværlig medarbejder og en god kollega

Rasmus håber på, at han kan være med at at bane vejen for andre med hørevanskeligheder. PR-foto..

Rasmus Vinter Larsen er dygtig med en skruetrækker. Han arbejder koncentreret, er en stabil arbejdskraft, og så er han nysgerrig efter at lære mere. Tilfredsheden med ham blandt kollegaer og chefer på byggepladsen ved plejehjemmet Ørbygård på Medelbyvej i Rødovre er derfor stor.

Læs også: Udfordrende el-arbejde ved nyt madkulturhus og metrostation

”Vi er meget glade for at have Rasmus ansat”, siger Uffe T. Petersen, elektrikerformand hos Frandsen El, hvor Rasmus har været i lære siden april.

Ros fra chefer og kolleger lå ellers ikke i kortene, da Rasmus for omkring et år siden gik i gang med at søge en læreplads. Bare det at komme til ansættelsessamtale viste sig nemlig at være en stor udfordring:

”Så snart jeg skrev i mine ansøgninger, at jeg er døv, blev jeg afvist. Jeg fik afslag på afslag”, fortæller Rasmus Vinter Larsen.

Rasmus har været døv siden han blev født, og selvom hans stemmebånd fungerer, som det skal, kan han på grund af sin manglende hørelse ikke formulere ord mundtligt.

”Rigtig mange mennesker kender ikke til det med at være døv, og derfor tør de ikke ansætte døve. Men jeg synes, at alle mennesker skal have en chance for at bevise, hvad de kan. Derfor er jeg rigtig glad for at have fået chancen her hos Frandsen El”, siger Rasmus.

Tolk, sms’er og kropssprog
De største kommunikationsudfordringer ved at være i elektrikerlære som døv opstår, ifølge Rasmus, når der for eksempel skal trækkes kabler mellem vægge eller etageadskillelser.

Heldigvis er problemerne ikke større, end at de sagtens kan løses. Fordi Rasmus er under uddannelse, har han tilknyttet en tegnsprogstolk to gange om dagen.

Om morgenen, når dagens opgaver gennemgås, er der for eksempel en tolk tilstede for at sikre, at der ikke opstår misforståelser.

”Og når der ikke er en tolk, så sms’er vi med hinanden og bruger kropssprog. Det er folk rigtig gode til”, fortæller Rasmus.

”Selvfølgelig kræver det lidt ekstra ressourcer at ansætte en døv, men udfordringerne er langt mindre, end man måske kunne tro”, fortæller Casper Bøge Wielsøe, der er projektleder hos Frandsen El, og fortsætter:

”I sidste ende er det jo et spørgsmål om lærlingens indstilling overfor arbejdet. Hørelsen betyder ikke så meget, hvis personen er indstillet på at lære. Med Rasmus har vi fået en rigtig god elev”.

Og fordelene stopper ikke ved Rasmus’ velvillige indstilling. Ved at ansætte en døv stiger kravene til den daglige kommunikation, og det er noget, hele virksomheden kan lære af, mener Wielsøe.

Plads til både faglighed og fodbold
I skurvognen på byggepladsen er håndværkerne enige om, at det også må have sine fordele at være døv. For eksempel bliver Rasmus ikke generet af larm fra byggepladsen, og så slipper han for at høre den dårlige musik i radioen, griner Rasmus selv.

Selvom han ikke kan høre, er han alligevel en del af fællesskabet. I messenger-gruppen på Facebook er han lige så aktiv som kollegerne, og i frokostpausen har han og Frandsen El prioriteret at lægge en del af de tolketimer, som det offentlige stiller til rådighed.

”Der er ikke et ubegrænset antal tolketimer, men vi har alligevel prioriteret, at vi gerne vil bruge en del af tolketimerne i frokostpausen og ikke på byggepladsen. Det er vigtigt for os, at Rasmus er en del af fællesskabet, og at han er med, både når drengene taler om fodbold og ferier, og når de taler om faglighed og arbejdsopgaver”, fortæller Casper Bøge Wielsøe.

Selvom Rasmus er glad for sin læreplads, så glæder han sig alligevel til at få svendebrevet i hus engang i 2022. Drømmen er, at han efterfølgende kan komme til at arbejde med grøn omstilling - det er nemlig det, han brænder mest for.

Læs også: Elinstallationsvirksomhed uddanner sin egen arbejdskraft

Og så håber han, at han kan være med til at bane vej for andre med hørevanskeligheder, så de i højere grad vurderes ud fra deres personlige kvalifikationer og ikke evnen til at høre.

”Det er fedt at komme her og vise, at man dur til noget. Måske kan det bane vej for andre”, lyder det fra den kommende elektriker.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt