Sanistål leverer til Færøernes største byggeri

Sanistål leverer byggematerialer til Færøernes nye uddannelsescenter, der er landets hidtil største byggeprojekt. Især Saniståls pakning og levering kommer det nordatlantiske projekt til gode.

Sanistål er en del af Færøernes hidtil største byggeprojekt; et 19.200 kvadratmeter stort uddannelsescenter. .

Det hidtil største byggeprojekt i Færøernes historie er i fuld gang på en fjeldskråning lidt uden for Torshavn. Projektet skal resultere i en ’superskole’, der skal samle alle ungdomsuddannelser i den færøske hovedstad på spritnye 19.200 kvadratmeter.

En af byggeriets leverandører er grossistkoncern Sanistål, der allerede nu har leveret flere læs med byggematerialer til byggepladsen, hvor Sanistål er i tæt samarbejde med installatørvirksomheden Demich, der er ansvarlig for byggeriets ventilation og procesudsugning.

”Vi leverer og pakker alle ventilationsrør, bøjninger og fittings, som Demich skal bruge. Derudover leverer vi også armering til byggeriets hovedentreprenør”, fortæller Henrik Nielson, der er salgschef i Saniståls eksportafdeling.

Læs også: Sanistål indgår samarbejde med Dewalt

I forhold til ventilationsdelen har Sanistål valgt at bruge producenten Lindab som leverandør, og begge virksomheder melder, at de supplerer hinanden godt i det nordatlantiske.  

Sanistål har styr på fragt og levering
Når Sanistål leverer til Færøerne er selve fragten og leveringen en betydelig post. Derfor er det vigtigt for virksomheden at pakke på en måde, så det både praktisk og økonomisk kommer kunden til gavn.

Når byggepladsen ved Thorshavn eksempelvis modtager et vognlæs med Lindabs produkter, pakket af Sanistål, har sidstnævnte pakket efter hvilke områder i byggeriet Demich er nået til.

”På den måde får vi de produkter, som vi skal bruge, når vi skal bruge dem. I det hele taget er fragten af ventilation altid en udfordring, når det skal herop. Det fylder meget, og der er meget luft, men det fungerer rigtig godt, når Sanistål har stået for det”, vurderer Torbjørn Hansen, direktør for Demich.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle