Schneider: Fremtidens bygninger mangler fleksibilitet i el-distributionen

Strammere krav til ESG, bæredygtighed og energieffektivitet kræver bl.a. en fleksibel elinstallation som mange bygherrer, rådgivere og ingeniører stadig mangler at indtænke i deres byggeprojekter, mener Schneider Electric Danmark.

Schneider Electrics danske hovedsæde i Ballerup.. Foto: Schneider Electric

Forventninger om lavere CO2-udledninger, hurtigere installationsmuligheder og minimale driftsomkostninger i nye projekter stiller krav til fleksibiliteten i styringen af elforbruget og kalder derfor på innovative, tekniske løsninger, som tager højde for både fremtidens krav og byggebranchens forudsætninger. 

”Byggebranchen står over for en udfordring i den grønne omstilling, når deres byggerier skal udlede mindre CO2, og de generelt skal vænne sig til at genanvende eksisterende bygninger, og ikke bare opføre nye. Derfor er det essentielt, at bygherrer overvejer, at deres elinstallation designes og udføres, så den er fremtidssikret, fleksibel og energioptimeret, hvilket vi i høj grad mangler at se i byggeprojekter,” siger Daniel Lincoln Thygesen, Key Account Manager hos Schneider Electric.

Traditionel kabelføring har længe været standardvalget i byggebranchen, men ifølge Schneider bør man i højere grad kigge efter løsninger med strømskinner, som faktisk kan tackle fremtidens udfordringer, hvor bygninger i stigende grad skal genanvendes og ikke blot opføres på ny af hensyn til miljøet.

For hvis installationen ikke er fleksibel, er det svært at udvide, opgradere eller vedligeholde systemet, hvorimod fleksible strømskinner nemt kan tilpasses i takt med bygningstilpasninger og nye krav til energieffektivitet, påpeger Schneider i en pressemeddelelse.

Virksomheden afholder sammen med mediet Ingeniøren to events i november, hvor man bl.a.kan blive klogere på problemstillingerne omkring fleksibilitet i den elektriske distribution.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle