Seniorelektrikere er stærkt eftertragtede

Arbejdsløsheden blandt elektrikere er snart under tre procent, og det er fagets mest rutinerede udøvere, der oplever det største fald i ledigheden.

De 45-49-årige elektrikere plejer – indtil de blev 'overhalet' af seniorerne – at have den laveste arbejdsløshed, og i juni lå den også på kun 2,11 procent – et fald fra maj, hvor den var 2,29 procent, oplyser Dansk El-Forbund. Foto: Photos.com. .

Arbejdsløsheden blandt medlemmerne af el-fagets a-kasse fortsætter med at falde, og procenten er nu tæt på at være under tre. Helt præcist var den 3,08 i juni mod 3,35 i maj, viser den seneste statistik fra Dansk El-Forbund.

Læs mere: Beskæftigelsen i branchen stiger

Fremgangen er fordelt bredt på aldersgrupperne, men især fagets ældre udøvere synes stærkt eftertragtede. Siden marts er det elektrikerne på over 60 år, der har haft den laveste arbejdsløshed blandt aldersgrupperne, og siden april har arbejdsløshedsprocenten blandt seniorerne ligget under to. I juni var den 1,72.

Tilpas jobbet til seniorerne
Næstformand i Dansk El-Forbund Jens-Olav Pedersen glæder sig på seniorernes vegne. Samtidig opfordrer han arbejdsgiverne til at tænke i seniortilpassede job:

Læs også: Stor ledighed blandt unge installatører

”Jeg kan også godt forstå arbejdsgiverne. De får en dygtig og rutineret arbejdskraft. Men jeg vil samtidig opfordre dem til at passe godt på den ressource, de ældre medarbejdere er, og ikke mindst tilpasse de fysiske udfordringer til medarbejdernes alder”, siger næstformanden. Han tilføjer:

”Vi står snart i den situation, at der mangler danske elektrikere, og her er det alle tiders, at man kan trække på de erfarne medarbejdere. Men det forsætter ikke, hvis der drives rovdrift på dem”, siger Jens-Olav Pedersen i en pressemeddelelse.

- JKK

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia