Skærpet konkurrence på markedet for dusche-toiletter

Japanske Toto vil konkurrere på det danske marked for dusche-toiletter. Der er gode muligheder både i den private og offentlige sektor, lyder det fra den danske direktør.

En af verdens største sanitetsproducenter, japanske Toto, går ind på markedet for såkaldte ”dusche-toiletter” eller ”washlet-toiletter” i Danmark.

Det sker med introduktionen af en ny model, der sendes på markedet til en pris, som - ifølge Totos danske forhandler Lindgreen & Cordes - giver installatøren mulighed for at matche konkurrerende produkter, der blandt andet sælges gennem internetbutikker.

”Det var Toto, der for 30 år siden opfandt washlet-funktionen, og siden er der installeret flere end 33 millioner på verdensplan. Den erfaring gør, at Toto hele tiden er i stand til at forbedre kvaliteten og sine produktionsmetoder”, siger direktør Olaf Dall Lindgreen fra Lindgreen & Cordes.

Stort potentiale
Han ser store muligheder for ”washlet-toiletterner” i den offentlige sektor.

”På det offentlige marked vil vi se washlet anvendt i ældresektoren. Et toilet med washlet til cirka 30.000 kroner vil hurtigt kunne tjene sig hjem. Tænk hvad det koster, hver gang en sosu-assistent skal ud og hjælpe. Nu kan de ældre være selvhjulpne i længere tid. Det har også betydning for deres velvære og den almindelige hygiejne”, fastslår Olaf Dall Lindgreen.

I forhold til det private marked, mener han, at det spiller ind, at Asien og Japan er blevet mere populære rejsemål. Her har danskerne, ifølge Olaf Dall Lindgreen, lært at sætte pris på et toilet, hvor der ikke anvendes papir, men blot vand og luft.

-LA

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

03.03.2026Installator.dk

Mangel på medarbejdere koster ordrer i installationsbranchen

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

27.02.2026Installator.dk

TEKNIQ: Styrkelse af rammevilkår skal i fokus i valgkampen

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

26.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere overblik over virksomhedens tekniske udstyr med ny app

26.02.2026Installator.dk

AO leverer stærkt regnskab og forventer yderligere vækst

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørwebinar med ELsikkerhed

Hvert år afholder ELsikkerhed en webinar-version af vores populære fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.03.2026

Sted

Online

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup