Skolernes indeklima var dårligt ved hvert fjerde besøg af Arbejdstilsynet

Det halter med indeklimaet på de danske folkeskoler. Både i 2018 og forrige år har 25 procent af besøgene resulteret i, at Arbejdstilsynet har reageret på et dårligt indeklima.

I 2018 var Arbejdstilsynet på 264 besøg på skoler rundt omkring i landet. Det har ført til 66 reaktioner i form af egentlige påbud. Arkivfoto. .

Dårlig ventilation, der ikke overholder loven, høje temperaturer, utætheder og skimmelsvamp. Alt sammen eksempler på, hvad Arbejdstilsynet støder på, når de besøger folkeskolerne for at tjekke arbejdsmiljøet. Og ser man på udviklingen, er det gået det ned ad bakke med indeklimaet de seneste år.

Det viser en optælling, som Dansk Byggeri har lavet af Arbejdstilsynets kontroller af arbejdsmiljøet på skoler over hele landet.

”Vi kan ikke byde hverken elever eller lærere, at de risikerer at blive syge af de kritisable forhold. Og det er bevist, at børn, der er tvunget til at sidde i varme lokaler med mangelfuld udluftning eller i klasseværelser med træk eller svamp i hjørnerne, lærer mindre. Det skal kommunerne tage hånd om”, siger Dansk Byggeris adm. direktør Lars Storr-Hansen.

Det bliver værre og værre
I 2018 var Arbejdstilsynet på 264 besøg på skoler rundt omkring i landet. Det har ført til 66 reaktioner i form af egentlige påbud, hvor skolen bliver pålagt at rette op på problemet med det samme til vejledning og krav om, at indeklimaet bliver undersøgt nærmere.

Og det går den forkerte vej. I 2015 reagerede Arbejdstilsynet på indeklimaet i 12 procent af besøgene. I 2016 steg det til 21 procent. Forrige år og i 2018 var der problemer med indeklimaet ved 25 procent af besøgene.

Lad kommunerne låne til at forbedre indeklimaet
”Det er beskæmmende at følge udviklingen. Mange af vores folkeskoler er bygget omkring 70’erne, og det er dyrt at spare på renovering og vedligeholdelse. Dansk Byggeri har sammen med SF foreslået, at politikerne etablerer en lånepulje til kommunerne på 200 millioner kroner om året øremærket forbedring af indeklimaet i skolerne. Vi appellerer til, at det bliver en del af finansloven, eller at det kommer med i et kommende regeringsgrundlag”, siger Lars Storr-Hansen.

Ifølge forslaget skal kommunerne kunne låne penge i puljen, uden at de risikerer at støde ind i det kommunale anlægsloft. Det vil betyde, at de ikke vil være tvunget til at eksempelvis at vælge mellem at reparere huller i vejene og installere tidssvarende ventilation i klasselokalerne på den lokale skole.

Der er stor forskel på, hvor mange gange Arbejdstilsynet har reageret på dårligt indeklima under kontrollerne i de enkelte landsdele. Mens besøgene på skoler i Midtjylland og Sjælland i år resulterede i reaktioner på dårligt indeklima ved mere end hver tredje besøg, har 42 kontroller af arbejdsmiljøet på Syddanmarks skoler i år ikke resulteret i en eneste påtale.

- JKK

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

02.02.2026Installator.dk

Ventilation og indeklima: Sund fornuft i en grøn omstilling

02.02.2026LS Control A/S

Sponseret

Modbus-tilbehør til dit CTS/BMS ventilationsprojekt

30.01.2026LS Control A/S

Sponseret

Styringsløsninger til energieffektiv drift og lavere miljøpåvirkning

13.01.2026Geovent

Sponseret

Når alarmen lyder, skal luften være ren!

18.12.2025Geovent

Sponseret

Ambitioner, fællesskab og juleglæde – Geovent ser frem mod 2026

11.12.2025Guldager A/S

Sponseret

MURSEC ECO – Innovativ Teknologi mod Fugt i Bygninger

02.12.2025Geovent

Sponseret

GeoHood MEHS – Fleksibel emfangsløsning til moderne industri!

27.11.2025Genvex

Sponseret

Hent vores nye ventilationguide!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Seminar
Smart bygningsautomatik og KNX i praksis – fra lovkrav til intelligente løsninger

Fagteknisk eftermiddag i samarbejde med KNX Danmark og Energiforum Danmark

Dato

24.02.2026

Tid

13:45

Sted

ABB A/S Barmstedt Allé 9, 5500 Middelfart

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning