SMV’ere skal også have adgang til almene renoveringsmilliarder

Med den politiske aftale om renovering af almene boliger, kan der sættes gang i tiltrængte renoveringer landet over. Det er glædeligt, lyder det fra SMVdanmark, der opfordrer til, at opgaverne bydes ud i fagentrepriser, så små og mellemstore virksomheder får mulighed for at byde på dem.

Jakob Brandt mener, at aftalen både tilgodeser grønt byggeri og giver mulighed for at holde hånden under mindre danske virksomheder. Foto: SMVdanmark..

Jakob Brandt, vicedirektør i SMVdanmark, er tilfreds med den politiske aftale om renovering af almene boliger for godt 18,4 milliarder kroner - men også med opfordringen at udbyde opgaverne, så de små entreprenører kan være med.

”Dagens politiske aftale om renovering af almennyttige boliger for 18,4 milliarder kroner over det næste halvandet år er ikke kun gode nyheder for beboerne i en række utidssvarende boliger, men også for en række små og mellemstore håndværksvirksomheder i en svær tid. Men kun hvis de reelt får mulighed for at byde på opgaverne”, siger han.

Læs også: Coronakrisen rammer installationsbranchen hårdt

Han påpeger en kedelig tendens, hvor udbud bliver større og større, hvilket gør det sværere for små og mellemstore virksomheder at få fat i opgaverne. Især under coronakrisen understreger han vigtigheden i at sikre disse selskaber.

Uden dem vil man ikke kunne løfte uddannelsesopgaven og sikre lokale arbejdspladser. Det politiske initiativ er derfor en særlig god pakke, ifølge vicedirektøren.

”Dagens aftale er et rent Kinderæg - tre ting i ét. Vi får både opgraderet bygningsmassen, gjort den mere grøn og energieffektiv – og kommer nærmere at indfri klimaambitionerne, og har samtidig muligheden for at holde hånden under de små og mellemstore håndværksvirksomheder”, siger Jakob Brandt og fortsætter:

”Vi siger ikke, at der skal ske en forfordeling af de små og mellemstore virksomheder; vi siger, at det skal være muligt at byde på opgaverne på vilkår, der gør det muligt for dem også at være med. Vi vil have fair og lige vilkår i konkurrencen om opgaverne. Derfor skal de udbydes i fagentrepriser”.

- HCL

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

27.01.2026Guldager A/S

Sponseret

Vand skal behandles med respekt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus