Software-system booster Færøernes grønne energi

Et nyt software-system, der er en del af et samarbejde mellem Schneider Electric og Dong Energy, skal skabe mere grøn energi i det færøske el-net.

Et nyt samarbejde mellem det lokale energiselskab, Dong Energy og Schneider Electric giver Færøerne mere grøn energi. .

Øens nye software-løsning skaber stabilitet og balance i distributionsnettet samtidig med, at mængden af vedvarende energi vokser. Forventningen er, at 80 procent af Færøernes energi skal komme fra vedvarende energikilder inden 2020. Det er energispecialisten Schneider Electric, der i samarbejde med Dong Energy, leverer systemet til det lokale el-selskab SEV.  

”Det er et historisk projekt, som nu gør det muligt for os at optimere vores drift og få mest muligt ud af vores store naturressourcer til glæde for de færøske borgere og erhvervslivet. Vi vil se en øget forsyningssikkerhed uden black outs samtidig med, vi øger andelen af effektiv og grøn energi markant”, siger Hákun Djurhuus, direktør i det lokale el-selskab SEV.

Det intelligente software-system, der inkluderer en Power Hub fra Dong Energy, forudser konstant energiproduktionen og skaber balance i el-nettet ved automatisk at frakoble store, energislugende industri-virksomheder i de korte perioder, hvor belastning i nettet er for stor.

Læs også: Schneider Electric blandt verdens 10 mest bæredygtige

I 2013 indgik Dong Energy og Schneider Electric et globalt partnerskab om at skabe intelligente microgrids til ø-samfund over hele verden, så andelen af vedvarende energi kan øges.

Projektet på Færøerne er det første afsluttede projekt i partnerskabet om de såkaldte Island Grid, hvor energi fra osende diesel-generatorer skal udskiftes med effektiv integration af vedvarende energi. Færøernes distributionssystem bliver nu referenceprojekt for både Schneider Electric og Dong Energy.

-SSM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Annonce

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom