Solceller giver Region Syddanmark besparelser

Region Syddanmark forventer at spare 5,3 mio. kroner om året på regionens elregning, når de solceller, som regionen lige nu er ved at få monteret på sygehuse og institutioner, begynder at producere strøm.

Regionsrådet besluttede på regionsrådsmødet den 25. juni 2012 for Danmarks største enkeltinvestering i solcelleanlæg – nemlig køb af solceller for 82 mio. kr. til montering på en række af regionens sygehuse og institutioner. Elforsyningsselskabet Energi Midt A/S vandt opgaven med at sætte de første solceller op, og arbejdet med at montere dem er nu godt i gang.

For nylig besøgte regionrådsformand Carl Holst (V) sygehuset i Sønderborg, hvor det største af solcelleanlæggene sættes op.

”Med den største enkeltinvestering i solceller har Region Syddanmark vist vejen. Det er godt at se, at arbejdet med at montere solcellerne skrider frem – selvom is og sne gør arbejdet besværligt. Det er rigtigt spændende, at vi nu skal til at producere vores egen strøm. Investering i energi er en vej til vækst. Med vores solcelleprojekt gør vi noget på tre områder: Vi sparer penge, vi skåner miljøet, og vi giver væksten og beskæftigelsen et boost,” siger regionsrådsformand Carl Holst i en pressemeddelelse.

Første omgang solceller
Solcelleanlæggene på syddanske sygehuse og institutioner bliver sat op af to omgange. Da det første projekt blev udbudt, viste det sig nemlig at være 30 procent billigere end forventet. I stedet for at koste de 82 mio. kr., som regionsrådet havde afsat, løb den samlede pris kun op i omkring 50 mio. kr. Det resterende beløb skal bruges til indkøb af flere solceller i et nyt projekt, som er i udbud lige nu.

Det første projekt omfatter solceller på 14 institutioner i Region Syddanmark. Solcellerne i projektet er ved at blive monteret, det drejer sig om cirka 18.900 kvadratmeter solceller. Energi Midt A/S forventer at være færdig med at montere solcellerne omkring 1. februar 2013.

Solceller på p-huseAnden del af projektet omfatter cirka 8.000 kvadratmeter solceller på fem af regionens p-huse – i Vejle, Esbjerg, Aabenraa, Odense og Svendborg. Projektet er lige nu i udbud. Arbejdet med at montere disse solceller forventes udført i foråret 2013.

I alt bliver der monteret cirka 27.000 kvadratmeter solceller – det svarer til knap syv fodboldbaner. Den samlede årlige elproduktion fra anlæggene forventes at blive på cirka 3.150 MWh. Det svarer til strømforbruget for omkring 1.050 husstande.

Region Syddanmarks samlede strømforbrug på sygehusene løber op i 89.000 MWh. Solcelleanlæggene vil således dække omkring 3,5 procent af sygehusenes samlede elforbrug.

-KH

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026Installator.dk

Ny DI-brancheplatform skal give teknik- og installationsvirksomheder en større stemme

23.01.2026VELTEK

Sponseret

Branchen er klar og messegulvet er fuldt booket

23.01.2026Installator.dk

Ewii lader droner lede efter utætheder

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup