Største el-firma i Varde går konkurs

C. Erichsen og Søn i Varde er gået konkurs. 22 medarbejdere er blevet sendt hjem, efter selskabet selv har indgivet konkursbegæring grundet store tab under den tidligere direktør.

Vardes største el-firma ville have fyldt 104 år om to måneder, men i stedet har det været nødt til at lukke og slukke. ”Ulykkerne begynde i 2014, hvor C. Erichsen og Søn tabte mange penge,” siger selskabets tidligere ejer og tredje generation Peder Erichsen. Arkivfoto. .

Familiefirmaet C. Erichsen og Søn i Varde drejer nøglen om efter knap 104 år i branchen. El-selskabet blev efter eget ønske erklæret konkurs ved skifteretten i Esbjerg, da det siden 2014 har lidt under store tab, skriver jv.dk

Læs også: Undersøgelse: færre konkurser i installationsbranchen

Jens Paulsen, advokat ved Dahl i Esbjerg, er kurator, og foreløbigt har konkursboet overtaget syv-otte medarbejdere for at sikre de mange kunder af el-firmaets døgnvagt.

Ulykkerne startede i 2014
Virksomheden mistede mange penge tilbage i 2014 under den daværende direktør Karsten Friis Nielsen.  

”Mange selskaber er afhængig af personen i spidsen. Ulykkerne begyndte med arbejdet på det psykiatriske hospital i Esbjerg i 2014, hvor C. Erichsen og Søn tabte mange penge,” siger Peder Erichsen, tidligere ejer af C. Erichsen og Søn til jv.dk.

Læs også: Schneider Elcetric i nyt partnerskab: Vil udvikle energieffektive bygninger 

Siden har virksomheden forsøgt at stramme op under hvert bestyrelsesmøde, og i 2017 blev den daværende direktør fyret, selvom det allerede var for sent, fortæller Peder Erichsen.

Peder Erichsen var tredje generation i C. Erichsen og Søn, da han tilbage i 2007 solgte selskabet til TeknikGruppen efter at have drevet det i 16 år. I dag er han meget berørt af konkursen, selvom han ikke er direkte involveret i sagen.

”Jeg har ikke sovet i tre uger. Det er mere følelser, end det er penge, jeg har i klemme”, siger han til jv.dk.

C. Erichsen og Søn var et selvstændigt datterselskab under TeknikGruppen ligesom de resterende fire el-firmaer i Vejle, Horsens. Ølholm og Ikast.

OPDATERING 8/3: BR-El har i sidste øjeblik overtaget det konkursramte firma. Det betyder, at alle mand fortsætter i deres job: 

”Vi har overtaget alle, der ikke selv havde taget en fratrædelse eller fået andet job i mellemtiden. Vi overtager 15 medarbejdere, heraf ni lærlinge, som jeg er særligt glad for, vi kan hjælpe”, siger medejer af BR-El Bjørn Rasmussen til jv.dk.

- JJK 

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt