Stor opbakning til selvstændig varmesektion i Veltek

Veltek oplever stor interesse fra producenter og leverandører for at oprette en selvstændig varmesektion i organisationen. Sektionen forventes oprettet inden årets udgang.

Brancheorganisationen Veltek har ambitioner om at starte en selvstændig varmesektion inden årets udgang. .

Brancheorganisationen Veltek har oplevet en stor interesse for at oprette en fagspecifik varmesektion i organisationen.

Interessen kommer både fra producenter og leverandører, der mødte op til dialogmøde med varmebranchen sidst i september og hørte om Velteks ambitioner for varmeområdet. Og den har kun været stigende siden, oplyser brancheorganisationen. Derfor har der også været holdt en række møder med potentielle medlemmer – en møderække, der fortsætter i november.  

Læs også: Fusionen mellem Veltek og Dansk Ventilation er endeligt vedtaget

Velteks ambitioner handler om at starte en bredt funderet varmesektion med egen bestyrelse og sektionschef, der skal indgå i organisationen på lige fod med de fagspecifikke sektioner inden for VVS, ventilation og el.

”Bygningsopvarmning rækker i dag i højere grad ud over eget fagområde end tidligere, og det indgår i tæt samspil med bygningernes elinstallationer og ventilationsanlæg. Ligeledes vil bygningsopvarmning i stigende grad fremover ske ved anvendelse af forskellige teknologier i samme bygning (…). Der bliver således både plads og behov for nye og gamle teknologier i fremtiden, og det vil Velteks varmesektion synliggøre”, skriver Veltek på sin hjemmeside.

Læs også: Hørsholm Golf får grøn varmeløsning

Veltek ønsker derudover at starte varmesektionen for at matche den politiske dagsorden og kunne komme med kompetent og helhedsorienteret viden på området.

Veltek forventer, at varmesektionen søsættes inden årets udgang.

-CHM 

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams