Stor opbakning til selvstændig varmesektion i Veltek

Veltek oplever stor interesse fra producenter og leverandører for at oprette en selvstændig varmesektion i organisationen. Sektionen forventes oprettet inden årets udgang.

Brancheorganisationen Veltek har ambitioner om at starte en selvstændig varmesektion inden årets udgang. .

Brancheorganisationen Veltek har oplevet en stor interesse for at oprette en fagspecifik varmesektion i organisationen.

Interessen kommer både fra producenter og leverandører, der mødte op til dialogmøde med varmebranchen sidst i september og hørte om Velteks ambitioner for varmeområdet. Og den har kun været stigende siden, oplyser brancheorganisationen. Derfor har der også været holdt en række møder med potentielle medlemmer – en møderække, der fortsætter i november.  

Læs også: Fusionen mellem Veltek og Dansk Ventilation er endeligt vedtaget

Velteks ambitioner handler om at starte en bredt funderet varmesektion med egen bestyrelse og sektionschef, der skal indgå i organisationen på lige fod med de fagspecifikke sektioner inden for VVS, ventilation og el.

”Bygningsopvarmning rækker i dag i højere grad ud over eget fagområde end tidligere, og det indgår i tæt samspil med bygningernes elinstallationer og ventilationsanlæg. Ligeledes vil bygningsopvarmning i stigende grad fremover ske ved anvendelse af forskellige teknologier i samme bygning (…). Der bliver således både plads og behov for nye og gamle teknologier i fremtiden, og det vil Velteks varmesektion synliggøre”, skriver Veltek på sin hjemmeside.

Læs også: Hørsholm Golf får grøn varmeløsning

Veltek ønsker derudover at starte varmesektionen for at matche den politiske dagsorden og kunne komme med kompetent og helhedsorienteret viden på området.

Veltek forventer, at varmesektionen søsættes inden årets udgang.

-CHM 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PipeLink Aps

Sponseret

En gammel kending lever stadig i bedste velgående.

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup