Succes med energibesparelser

Elselskaberne har haft succes med energibesparelser i erhvervsliv og blandt danske familier. En opgørelse viser, at...

Elselskaberne har haft succes med energibesparelser i erhvervsliv og blandt danske familier. En opgørelse viser, at det i løbet af 2007 er lykkedes for 102 elselskaberne at spare kunderne for 502 millioner kWh., hvilket betyder, at de er overgået det sparemål, der var sat på 389 millioner kroner, med 30 procent.
Michael Iven, der er konsulent i Dansk Energi, er meget glad for resultatet, men pointerer også, at det vil blive vanskeligere fremover at finde steder at spare. ”Resultatet for 2007 kunne give indtryk af, at selskaberne kan realisere mange besparelser fremover, men det er vigtigt at huske, at det bliver sværere og sværere at finde og realisere besparelser, der også har en fornuftig tilbagebetalingstid for kunderne, siger Michael Iven.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

07.12.2025Installator.dk

Carl Ras vil tættere på kunderne med ny butiksstrategi

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle