Succes med energibesparelser

Elselskaberne har haft succes med energibesparelser i erhvervsliv og blandt danske familier. En opgørelse viser, at...

Elselskaberne har haft succes med energibesparelser i erhvervsliv og blandt danske familier. En opgørelse viser, at det i løbet af 2007 er lykkedes for 102 elselskaberne at spare kunderne for 502 millioner kWh., hvilket betyder, at de er overgået det sparemål, der var sat på 389 millioner kroner, med 30 procent.
Michael Iven, der er konsulent i Dansk Energi, er meget glad for resultatet, men pointerer også, at det vil blive vanskeligere fremover at finde steder at spare. ”Resultatet for 2007 kunne give indtryk af, at selskaberne kan realisere mange besparelser fremover, men det er vigtigt at huske, at det bliver sværere og sværere at finde og realisere besparelser, der også har en fornuftig tilbagebetalingstid for kunderne, siger Michael Iven.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

16.12.2025Installator.dk

Bauhaus har nye varehuschefer på plads

15.12.2025Installator.dk

Elektrikere blandt de mest tilfredse

15.12.2025Installator.dk

SMVdanmark: Bæredygtighedsaftale sikrer permanente lettelser

12.12.2025Installator.dk

Fire stærke lysprojekter nomineret til Den Danske Lyspris 2025

11.12.2025Installator.dk

AI giver installationsvirksomhed fuldt overblik over CO2-aftryk

11.12.2025Inspectly ApS

Sponseret

Case: Sådan sparede Kemp & Lauritzen en fuldtidsstilling 📲

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle