Tekniq: Andre brancher har også et lærlinge-ansvar

El- og VVS-virksomheder står klar med nye lærepladser. Men også andre brancher, som aftager de færdiguddannede lærlinge, må tage et medansvar for at skabe praktikpladser, lyder det fra Tekniqs formand.

Henrik Fugmann, formand for Tekniq, opfordrer andre brancher til også at tage del i uddannelsen af lærlinge. Foto: Tekniq..

”I vores branche er det meget få elever, der ikke kan finde en læreplads. Det er faktisk – de fleste steder i landet – sværere for virksomheden at finde lærlinge, end det er for lærlinge at finde en virksomhed”.

Sådan lød det fra Tekniqs formand, Henrik Fugmann, under brancheorganisationens generalforsamling, der fandt sted i Odense fredag.

Læs også: Installatører: Det er vigtigt at ansætte lærlinge

Ifølge formanden står installationsbranchen nemlig allerede klar med lærepladser til de unge. Men også andre brancher har et ansvar for at sikre, at der fremover bliver uddannet nok faglært arbejdskraft:

”I installationsbranchen tager vi vores ansvar, når det kommer til praktikpladser. Vi uddanner flere lærlinge, end vi selv kan bruge. Men mange går bagefter til andre brancher, som ikke bidrager med at tage lærlinge og uddanne den arbejdskraft, de har brug for”, sagde Henrik Fugmann og supplerede:

”Resultatet er, at vi ikke bare uddanner til os selv, men også til industrien og til det øvrige erhvervsliv. Vi ser gerne, at også andre brancher begynder at løfte deres del – og tager flere lærlinge ind. Det er bare at komme i gang”, lød det fra formanden.

Læs også: Installationsbranchen optager rekordmange nye lærlinge

Under generelforsamlingen pegede formanden også på andre problematikker på lærlingeområdet. Blandt andet at det er for dyrt for installationsbranchens virksomheder at uddanne lærlinge, samt at det er svært at finde kvalificerede lærlinge.

-SSM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S styrker den interne koordinering med ny PA til ledelsen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle