Antallet af praktikaftaler er det højeste i fem år

Antallet af unge lærlinge, der har fået en praktikplads i installationsbranchen, er det højeste siden år 2012. En glædelig udvikling, der kommer på trods af, at der generelt indgås færre aftaler om lærepladser.

Tina Voldby, underdirektør i Tekniq. .

Der er godt nyt i installationsbranchen. Flere unge lærlinge får nemlig lærepladser i de danske installationsvirksomheder. Lige nu er 5.073 elever i lære som elektrikere og VVS-energispecialister – og det er det højeste antal siden år 2012.

Generelt ser det ellers ikke så lyst ud for erhvervsuddannelserne. Overordnet er antallet af praktikaftaler nemlig faldende – i år med syv procent. Men installationsbranchen har altså stadig formået at få syv procent flere i praktik, og det glæder Tekniqs underdirektør, Tina Voldby:

”Tallene er et højdepunkt, der viser, at arbejdsgiverne i installationsbranchen tager det meget alvorligt med at oprette stadigt flere lærepladser. Vi ser en positiv udvikling år for år, fordi virksomhederne i installationsbranchen tager ansvar for, at der også er kloge hænder til at dække fremtidens behov for faglært arbejdskraft”, siger hun og kalder endvidere udviklingen for ’fremragende’.

Læs også: Kunder vil ikke betale for lærlingeudført arbejde

Udviklingen skaber også klare forventninger til de kommende trepartsforhandlinger:

”Vi har en klar forventning om at trepartsforhandlingerne ser på de samlede omkostninger ved at uddanne lærlinge, og at parterne følger kommissoriet for forhandlingerne ved at belønne dem, som påtager sig et stort ansvar for at uddanne lærlinge. Det er også vigtigt at sikre, at de, der ikke gør, økonomisk bidrager noget mere”, siger Tina Voldby.

-CHM

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle