Tekniq roser Socialdemokratiets nye energiudspil

Nyt S-energiudspil møder opbakning fra flere af interesseorganisationerne. Hos Tekniq er man glade for at S prioriterer energispareindsatsen højere, end regeringen gør.

I Socialdemokratiets nye klima- og energiudspil ved navn ”Danmark skal igen være en grøn stormagt – en klima- og miljøpolitik, der samler Danmark” er energispareindsatsen tilbage på dagsordenen. Offentlige bygninger skal, ifølge planen, leve op til flere krav, hvad angår energiforbrug. Arkivfoto..

Socialdemokratiets formand Mette Frederiksen (S) forslår en ny energispareordning, der stiller større krav til at nedsætte energiforbruget i offentlige bygninger. Det nye klima- og energiudspil har fået en god modtagelse af flere interesseorganisationer. En af dem er brancheorganisationen Tekniq, der mener, at Socialdemokratiets plan vil effektivisere energiforbruget og dermed spare mange skattekroner.

”Der er rigtig mange gode grønne ambitioner i Socialdemokratiets udspil. Særligt hæfter jeg mig ved gensynet med energispareindsatsen, som vi var mange, der efterlyste i regeringens energiudspil,” siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i Tekniq.

Læs også: Brancheorganisationer: Energiudspil er uambitiøst 

Også energiselskabernes interesseorganisation Dansk Energi og interesseorganisationen Synergi bestående af industrivirksomhederne Danfoss, Grundfos, Velux og Rockwoll ser mange positive aspekter ved forslaget.

”Bygninger udgør ca. 40 procent af vores energiforbrug, mens 80 procent af vores bygninger også eksisterer i 2050. Det er derfor et essentielt samfundsproblem at få adresseret, hvordan vi øger energieffektiviteten i bygninger. Socialdemokratiet kommer med en række gode konkrete forslag, som langt hen ad vejen sætter den rigtige retning og det rette ambitionsniveau”, siger Kim Nøhr Skibsted, der er næstformand for Synergi i en pressemeddelelse.

Tidligere på året fremlagde regeringen sit energiudspil ”Energi til et grønt Danmark”, der mødte stor modstand fra blandt andet Tekniq og Arbejdsgiverne. Her blev regeringens planer beskyldt for at være uambitiøse og forsømme energispareindsatsen. Hos Tekniq er man derfor glade for at Socialdemokratiet ikke følger i regeringens fodspor og i stedet har valgt at opprioritere energispareindsatsen.
 

- EST

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

Installator.dk

Nyt projekt skal gøre overskudsvarme til en bedre forretning

Installator.dk

TEKNIQ: Kompetencer vægter højere end ren straffeattest

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Installator.dk

Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle