Uautoriserede undgår bøder

Flere ikke-autoriserede, der udfører autoriseret arbejde, slipper afsted uden bøder. Sidste år blev 76 anmeldt for overtrædelse af autorisationsloven – kun fire fik en bøde.

Der bliver uddelt færre og færre bøder til virksomheder, der overtræder autorisationsloven. Tilbage i 2013 fik 19 virksomheder tildelt bøder for at udføre arbejde, de ikke var autoriseret til. Sidste år var det tal faldet til fire, skriver Tekniqs fagblad Dansk VVS.

Og det er ikke blot, fordi antallet af overtrædelser er faldende. Sikkerhedsstyrelsen oplyser, at der sidste år blev anmeldt 76 overtrædelser til politiet.

Læs også: Tekniq: Manglen på elektrikere kan løses

Tekniqs underdirektør Simon O. Rasmussen bekræfter, at ikke-autoriserede, der udfører autoriseret arbejde, fortsat er et problem:

”Vi har tidligere spurgt medlemmerne om, hvor ofte de støder på sager, hvor de rydder op i den type arbejde, og her svarer tæt på syv ud af ti, at de inden for det seneste år har været ude for det. Derfor er der grund til at tro, at det er et udbredt problem”, siger han.

Manglende statistik og lang behandlingstid
Line Wenzel, der er jurist i Sikkerhedsstyrelsen, mener, at en del af forklaringen er at finde i politiets behandling af sagerne:

”Der er meget stor forskel på de forskellige politikredse og deres sagsbehandlingstid af sager om ulovligt arbejde og annoncering. Vi oplever derfor, at sagsbehandlingen i nogle sager kan tage op til et år”, siger hun til Dansk VVS.

Læs også: Højere bøder til uautoriserede virksomheder

Tekniq har yderligere været i kontakt med Rigspolitiet, der oplyser, at det ikke fører nogen samlet statistik over de omtalte sager.

Simon O. Rasmussen er ikke tilfreds med myndighedernes praksis. Han mener, at indsatsen virker i direkte strid med den nye autorisationslovs skærpede bødebestemmelser, og at der bør være større fokus på, at autorisationsloven bliver overholdt.

”Det er ikke uden grund, at vi har autorisationer. Når arbejdet kræver autorisation, så handler det jo om, at arbejdet indebærer risiko for alvorlige personskade og tab af store værdier, hvis det ikke udføres korrekt. Derfor er det vigtigt, at disse installationsopgaver udføres af virksomheder med de rette kompetencer”, siger han. 

-CHM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt