To mænd tiltalt for at kidnappe VVS'er

Utilfredshed med VVS-arbejde førte ifølge anklageskriftet til kidnapning, vold, røveri og afpresning af en VVS'er.

Da VVS'eren var indkaldt som vidne i retten, erkendte han, at der kunne være fejl i hans arbejde. .

To mænd fra Roskilde-egnen på henholdsvis 26 og 32 år står tiltalt for at udsætte en VVS’er for kidnapning, vold, røveri og afpresning, skriver sn.dk. Sagen kører for øjeblikket ved retten i Roskilde. 

Ifølge anklageskriftet fandt begivenhederne sted i foråret. Den tiltalte 26-årige mand forklarede, at han hyrede håndværkeren til at udføre VVS-arbejde på sin ejendom i Roskilde. Kvaliteten af VVS’erens arbejde var angiveligt mangelfuld og uacceptabel. Efterfølgende krævede den 26-årige, at håndværkeren både betalte pengene tilbage for det udførte arbejde, og dækkede udgifterne til at udbedre de påståede skader på ejendommen.

Den 24. maj skulle den 26-årige med hjælp fra sin 32-årige kammerat have lokket håndværkeren i en fælde ved at bestille ham til en ny opgave. For da håndværkeren mødte op til aftalen, holdt der en bil og ventede på ham.

»Jeg tænker straks, at den er gal. Den 32-årige stiger ud af bilen og kommer ned til mig som den første og den 26-årige efter. Der bliver ikke sagt ret meget, jeg bliver slået i gulvet med det samme. Det er den 26-årige, der gør det. Jeg prøver at løbe væk, men benene bliver sparket væk under mig,« lød det ifølge sn.dk fra VVS'eren under første dag i retssagen.

Offeret blev kørt til en parkeringsplads ved en skole i Ølsemagle. Her fortsatte mareridtet, hvor han blev truet med flere tæsk. Efterfølgende stjal de tiltalte håndværkerens bil inklusiv alt værktøj i den.

De to tiltalte kørte videre med den kidnappede VVS'er, indtil de stoppede ved en kolonihave, hvor det lykkedes offeret at slippe væk. På det tidspunkt havde han alarmeret politiet, som hurtigt ankom til stedet.

Både den 26-årige og den 32-årige nægter sig dog skyldig i alle tiltaler om røveri, grov vold og frihedsberøvelse. Da VVS'eren var indkaldt som vidne i retten, erkendte han, at der kunne være fejl i hans arbejde. Men det burde kunne klares på lovlig vis via forsikringen, påpegede han.

Der ventes at falde dom den 4. september.

- MGC

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Én partner gennem hele værdikæden.

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle