Ventilationsspecialister er vejen frem

Ventilationsbranchen har fået sit eget speciale på erhvervsskolerne.

Med den nye linje får eleverne en specialiseret viden om ventilation, hvilket passer som hånd i handske på alle de virksomheder, der udelukkende beskæftiger sig med ventilationsmateriel og -installation..

Før i tiden indebar specialet ’ventilationstekniker’ en del VVS-arbejde, hvilket gjorde det svært at koble lærlinge med ventilationsfirmaerne. Nu er den tid forbi.

Tilbage i august startede de første hold på den nye version af uddannelsen, skriver Tekniq på sin hjemmeside. Den tilpassede linje er nu en ren specialiseret ventilationsuddannelse – og det bringer begejstring i branchen. Blandt andet hos Henrik Larsen, indehaver af det københavnske ventilationsfirma W. Ventilation:

”Vi har mange gråhårede i vores branche, og vi skriger efter servicefolk. Derfor er det fantastisk og banebrydende for os at få et tilrettet speciale. De unge skal lokkes ind på uddannelsen med budskabet om, at her skal du bruge hjernecellerne”, siger Henrik Larsen til tekniq.dk.

Læs også: Tekniq: Akut mangel på VVS-energilærlinge

Tekniqs underdirektør Tina Voldby er ligeså positivt stillet over for det nye speciale. Hun påpeger, at ventilation er et område i vækst og mener ikke, det bliver svært at lokke unge til:

”Det handler om klima og komfort, det er teknisk krævende, og du arbejder med styring og indregulering på højt niveau”, siger hun.

Kun få tilbyder uddannelsen
Indtil videre er det kun muligt at blive specialiseret i ventilation på EUC Sjælland eller på Tech College Aalborg. Det skyldes blandt andet, at det krævede udstyr er dyrt at investere i for skolerne.

”Derfor skal vi også være sikre på, at ventilationsbranchen har behov for flere lærlinge, og nogle virksomheder skal også blive endnu bedre til at tage lærlinge og indse, at der nu er et speciale, der passer perfekt til dem”, siger Tina Voldby. 

-CHM

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

09.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Hvem har egentlig ansvaret for byggeaffaldet?

09.09.2025Installator.dk

TEKNIQ og EG i nyt samarbejde: Digital genvej til nystartede i branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle